LinkedIn – co to za portal Dla kogo Jak z niego korzystać Przewodnik po LinkedIn

Poradniki

30.07.2021 08:08

LinkedIn – co to za portal? Dla kogo? Jak z niego korzystać? Przewodnik po LinkedIn

Online
8
0
0
8
0

LinkedIn – co to jest? Czy to coś dla Ciebie? Zastanawiasz się, czy warto założyć tam konto? O tym, jak działa LinkedIn, co tam zamieszczać i do czego warto go wykorzystać, dowiesz się z poniższego artykułu. Zaczynamy!

LinkedIn – co to jest? Podstawowe informacje o portalu

LinkedIn to portal założony w 2002 roku i uruchomiony w 2003. Specjalizuje się w kontaktach społeczno-biznesowych między użytkownikami. Polska wersja językowa jest dostępna od 2012 roku. LinkedIn działa tak samo, jak inne znane nam portale społecznościowe, tzn. wykorzystuje algorytm, który dopasowuje treści specjalnie do nas i pozwala na komunikację między użytkownikami. Od pewnego czasu spełnia także funkcję platformy z ofertami pracy, jest świetnym miejscem dla headhunterów i dzieleniem się pomysłami w bardziej profesjonalnym środowisku. Do czego można używać LinkedIn? Jak korzystać z portalu? Poniżej kilka z jego zastosowań:

Zobacz też: Jednak nie Pro? Nintendo Switch OLED oficjalnie zapowiedziany

Do czego można używać LinkedIn?

LinkedIn posiada wiele zastosowań, także tych mniej oczywistych. Przykład? Obecnie wiele większych i mniejszych firm wykorzystuje LinkedIn do rekrutacji pracowników, prezentując walory swojej firmy, akcje, historie sukcesu marki oraz jej pracowników. Portal można wykorzystywać także do:

Prezentacja swojego CV

LinkedIn to doskonałe miejsce do stworzenia wirtualnego CV, ponieważ można tam umieścić m.in.: swoją historię zawodową, umiejętności czy informacje o ukończonych kursach. Twój profil stanowi Twoją zawodową wizytówkę.

Szukanie pracy

Serwis ten to miejsce zrzeszające wielu pracodawców, więc łatwo jest nawiązać z nimi bezpośredni kontakt, a także przeglądać zamieszczone przez nich oferty pracy. Na portalu znajduje się mnóstwo ogłoszeń dotyczących różnorodnych stanowisk, na które możesz się rekrutować.

Szukanie pracowników

Pracodawcy mogą przeglądać profile użytkowników, żeby odnaleźć osoby odpowiednie na oferowane przez nich stanowiska oraz zaproponować im pracę. Dlatego tak ważne jest zadbanie o wygląd i zawartość swojego konta.

Nawiązywanie relacji biznesowych

Znajomości są bardzo przydatne w wielu różnych branżach, a LinkedIn pozwala na poznawanie osób o podobnych zainteresowaniach czy z firm, w których chcielibyśmy pracować. Sieć kontaktów stanowi jeden z najistotniejszych obszarów portalu.

Promowanie swojej firmy

Z racji tego, że z LinkedIn korzysta mnóstwo użytkowników na całym świecie – portal ten stanowi doskonałe miejsce na promocję swojej własnej marki, bloga czy firmy. Wiele firm odnajduje tam także swoich klientów lub nawiązuje współpracę biznesowe.

Umieszczanie referencji

To bardzo ważna kwestia, ponieważ nasi pracodawcy mogą umieszczać na naszych profilach opinie o nas. Te nierzadko wpływają na nasze dalsze życie zawodowe i to, jak postrzegają nas potencjalni przyszli pracodawcy czy konkurencja.

Przynależność do grup

LinkedIn to miejsce, w którym zrzeszają się osoby o podobnych zainteresowaniach biznesowych i nie tylko. To umożliwia dzielenie się doświadczeniami z innymi i poszerzanie swojej wiedzy.

Dla kogo w takim razie jest LinkedIn? Czy warto założyć tam konto?

Ze względu na swoją tematykę, LinkedIn to portal właściwie dla każdego. Niezależnie od tego, czy poszukujesz swojej pierwszej pracy, czy szukasz pracowników do swojego przedsiębiorstwa – LinkedIn to idealne miejsce dla Ciebie.

Portal ten pomaga nie tylko w tworzeniu swojego wirtualnego CV czy w szukaniu pracy, ale jest także miejscem, w którym można zorientować się, jaką mamy konkurencję. Pomaga w wyszukiwaniu możliwości rozwoju, np. kursów czy kierunków studiów. Możliwość przeglądania profili innych osób, poszukiwanie informacji z branży i nawiązywanie kontaktów działa bardzo motywująco, więc z pewnością warto mieć swój profil LinkedIn.

Jak założyć konto na LinkedIn?

Dołączenie do LinkedIn jest bardzo łatwe. By mieć możliwość korzystania z jego możliwości, wystarczy jedynie wykonać kilka kroków:

Jak założyć konto Linkedin
  • Wejdź na stronę rejestracji;
  • W pierwszym polu wpisz swój adres e-mail lub numer telefonu;
  • W drugim polu wpisz hasło, które będzie Ci służyło do logowania w serwisie;
  • Kliknij Wyraź zgodę i dołącz;
  • W odpowiednie pola wpisz swoje imię i nazwisko (pamiętaj, by używać prawdziwych danych);
  • Kliknij Kontynuuj;
  • Uzupełnij swoje dane adresowe i postępuj zgodnie z zaleceniami pojawiającymi się na ekranie;
  • Potwierdź założenie konta poprzez link aktywacyjny, który otrzymasz na skrzynkę e-mailową.

Jak widzisz, założenie konta jest bardzo szybkie i proste. Następnym, bardziej wymagającym krokiem jest właściwe uzupełnienie swojego profilu, który będzie stanowił Twoją internetową wizytówkę.

LinkedIn – jak stworzyć kompletny i profesjonalny profil?

Profil na LinkedIn to coś, co zobaczy Twój potencjalny pracodawca i co po części zaważy na tym, czy ten nawiąże z Tobą kontakt. Warto zatem zadbać o szczegółowe i wyczerpujące uzupełnienie wszystkich informacji. Oto instrukcja, jak stworzyć profil, który zainteresuje innych użytkowników:

Zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle

Zdjęcie to pierwsze, co rzuca się w oczy po wejściu na profil użytkownika LinkedIn. To ono odpowiada za pierwsze wrażenie, jakie wywołasz na pracodawcy czy innym użytkowniku. Warto zadbać o to, by wyglądało ono schludnie i profesjonalnie. Nie musi być wykonane u fotografa, ale powinno być minimalistycznym, wyraźnym portretem osoby, do której należy profil. Nie wstawiaj tutaj selfie czy zdjęć z wakacji. Poproś kogoś, by wykonał Ci zdjęcie, najlepiej na jednolitym tle, na którym dobrze widoczna będzie Twoja twarz. LinkedIn daje możliwość prostej obróbki zdjęcia – możesz je odpowiednio przyciąć, rozjaśnić czy nałożyć filtr.

Sprawdź też: Wszystko o DRM — zarządzanie prawami cyfrowymi, systemy zarządzania

W profilu możesz umieścić także zdjęcie w tle. Może ono np. prezentować Twoje zdjęcie połączone z logiem Twojej firmy lub informacjami dotyczącymi tego, czym się zajmujesz. Zdjęcie w tle warto przygotować w programie graficznym, by prezentowało się estetycznie i profesjonalnie.

Nagłówek

W nagłówku powinna znaleźć się informacja o aktualnym stanowisku / kierunku studiów oraz słowa kluczowe, które Cię opisują. Mogą one być związane z Twoimi zainteresowaniami i/lub branżą. Sprawią, że użytkownicy, wpisując te hasła w wyszukiwarce, będą mogli trafić na Twój profil. Przykładowe słowa kluczowe to: „marketing”, „język angielski”, „reklama” czy „public relations”. Wpisując swoje stanowisko, pamiętaj, by było jak najbardziej szczegółowe. Np. „przedstawiciel handlowy” to zbyt mało. Uzupełnij koniecznie, w jakiej branży dokładnie działasz.

Podsumowanie zawodowe

To bardzo ważne miejsce w profilu na LinkedIn, jednak użytkownicy często pomijają jego uzupełnienie. Podsumowanie to pole, które wyświetla się pod nagłówkiem. Jest zatem doskonale widoczne dla każdego użytkownika oglądającego Twój profil. Warto zamieścić tutaj kilka słów o swoich umiejętnościach, doświadczeniu czy zainteresowaniach. Podsumowanie zawodowe stanowi zaproszenie do dalszego zapoznania się z profilem.

Przewodnik po LinkedIn

Pamiętaj, by tekst był czytelny i zawierał słowa kluczowe związane z Twoją branżą. Warto skupić się na czymś, co Cię wyróżnia lub sprawia, że warto pracować właśnie z Tobą. Możesz tam także zawrzeć informacje na temat tego, jak się z Tobą kontaktować. Podsumowanie może mieć maksymalnie 2000 znaków. Lepiej jednak zmieścić się w krótkim, konkretnym opisie, ponieważ blok tekstu może zniechęcić odbiorcę.

Doświadczenie i wykształcenie

Doświadczenie i wykształcenie to kluczowe elementy Twojego internetowego CV. Wpisuj je tak, by najstarsze informacje znajdowały się na dole, a nowsze u góry. W przypadku doświadczenia zadbaj o to, by podawać dokładny okres pracy na danym stanowisku, jego pełną nazwę oraz zakres swoich obowiązków. Możesz także zawrzeć informację o rodzaju umowy regulującej Twoje zatrudnienie. Im bardziej szczegółowo opiszesz swoje doświadczenie, tym pracodawca lepiej pozna Twoje kompetencje i sytuację zawodową.

Tak samo zadbaj o opis wykształcenia. Umieść informacje o ukończonych kierunkach studiów, uzyskanych tytułach, a nawet o tematach prac dyplomowych. Wszystko to może być istotne w oczach pracodawcy. Gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę na rynku pracy, możesz wpisać np. swoje osiągnięcia uniwersyteckie, informacje o przynależności do kół naukowych itp.

Umiejętności

Kolejne pole, które warto uzupełnić, to umiejętności. Koniecznie wpisz tam wszystko to, w czym czujesz się dobry. Nie wpisuj jednak zbyt wiele. Wybierz to, co przydaje się na stanowisku, na którym pracujesz lub może przydać się na takim, na jakim chciałbyś pracować. Nie zakłamuj rzeczywistości i umieszczaj tam jedynie to, co naprawdę potrafisz robić.

Ciekawą opcją w umiejętnościach jest to, że osoby, które należą do Twoich kontaktów, mogą je potwierdzać. To wpływa na wiarygodność Twoich kompetencji w oczach pracodawców i innych użytkowników LinkedIn. Ty także możesz potwierdzać umiejętności swoich znajomych.

LinkedIn – co to za portal Dla kogo Jak z niego korzystać

Języki obce, szkolenia, certyfikaty

Na samym dole swojego profilu możesz umieścić informacje na temat znajomości języków obcych, posiadanych certyfikatów czy odbytych szkoleń. To bardzo ważne kwestie, których nie powinieneś pomijać. Uczestnictwo w szkoleniach i kursach jest dowodem ambicji i zaangażowania, a także umiejętności, na które zwracają uwagę pracodawcy. Znajomość języków obcych to natomiast cecha pożądana w większości zawodów. Pamiętaj, by wpisywać poziom zaawansowania zgodny z prawdą.

Dodatkowe tricki na LinkedIn – wskazówki dla jeszcze efektywniejszego wykorzystania serwisu

By Twoje konto prezentowało się jeszcze lepiej i ułatwiało odnalezienie kluczowych informacji o Tobie. Poszerzaj sieć swoich kontaktów, ale nie stawiaj tylko na ich liczbę. Na LinkedIn często lepiej w swojej sieci mieć jednego aktywnego znajomego niż szereg nieaktywnych. Zabieraj głos w dyskusjach, szukaj informacji z branży, dużo czytaj i zapoznawaj się z treściami portalu. To właśnie w tym serwisie budujesz swoją markę osobistą i to, jak inni odbierają Cię i Twoje umiejętności. Warto także dodać odnośniki do swojego konta w LinkedIn np. na Facebooku czy prywatnym blogu. Skutecznie może być także korzystanie z hashtagów.

Pamiętaj, by w swoich opisach używać przemyślanych słów kluczowych. Gdy ubiegasz się o jakieś stanowisko, zawrzyj jego nazwę w podsumowaniu. To ułatwi potencjalnemu pracodawcy trafienie na Twój profil. Pomyśl o tym, jakie frazy mogą stosować użytkownicy LinkedIn i które z nich pomogłyby im w dotarciu do Twojego konta.

Jak usunąć profil na LinkedIn?

Usunięcie profilu na LinkedIn jest tak samo proste i szybkie jak jego założenie. Oto krótka instrukcja:

  • Kliknij Ja w górnej części ekranu;
  • Wybierz opcję Ustawienia prywatności;
  • W sekcji Preferencje konta wybierz Zarządzanie kontem i naciśnij na Zmień, tuż obok Zamknij konto;
  • Wybierz powód, dla którego odchodzisz z serwisu, i kliknij Dalej;
  • Wpisz swoje hasło i kliknij Zamknij konto.
jak usunac konto linkedin

Poza całkowitym usunięciem konta, możesz je także hibernować, czyli zamknąć na jakiś czas. Jak to zrobić?

  • Kliknij Ja w górnej części ekranu;
  • Wybierz opcję Ustawienia prywatności;
  • W sekcji Preferencje konta wybierz Zarządzanie kontem i naciśnij na Zmień, tuż obok Zmień tryb konta na hibernację;
  • Wybierz powód, dla którego hibernujesz profil i kliknij Dalej;
  • Wpisz swoje hasło i kliknij Zmień tryb konta na hibernację.

LinkedIn to portal, z którego korzysta coraz więcej osób. Daje on ogromne możliwości rozwoju i może wpłynąć na Twoją karierę. Jeśli jeszcze nie masz tam konta, koniecznie się zarejestruj!

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *