Kiedy przestawiamy zegarki

Poradniki

25.01.2023 13:27

Kiedy przestawiamy zegarki w 2023 roku?

Online
3
0
0
3
0

Kiedy przestawiamy zegarki w 2023 roku? Czy to będzie już ostatnia zmiana czasu w Polsce? Na jakim etapie jest plan likwidacji zmiany czasu w Polsce? Zostań z nami i poznaj wszystkie szczegóły. Podajemy daty zmiany czasu na letni i zimowy w 2023 roku.

Zmiana czasu na letni i czas zimowy, co roku wzbudza duże zainteresowanie. Wszyscy zastanawiamy się, czy to już ostatni raz przestawiamy zegarki. Zmiana na czas zimowy, daje nam dodatkową godzinę snu, a czas letni ją zabiera. Czy nie lepiej byłoby zostać przy jednym czasie? Skąd w ogóle wziął się pomysł na zmianę czasu? Wszystko wyjaśniamy.

Kiedy przestawiamy zegarki w 2023 roku?

W 2023 roku czekają nas dwie zmiany czasu. Ostatni weekend marca, to jest ten moment, kiedy przestawimy zegarki na czas letni. Natomiast zmiana czasu na zimowy, nastąpi w październiku. Kiedy zbliżają się te miesiące, czujemy związaną z tym presję. Próbujemy nie zapomnieć o planowanej zmianie czasu i staramy się przestawić organizm na nowe godziny funkcjonowania.  

Na czas letni

Zmiana czasu na letni w 2023 roku nastąpi 26 marca. Od tego dnia będzie obowiązywać czas letni środkowoeuropejski. W nocy przestawiamy zegarki z godziny 2:00 na godzinę 3:00. Ta godzina będzie godziną rozpoczynającą czas letni. Możemy spotkać się z określeniem, że tej nocy przestawiamy zegarki o godzinę do przodu. Taka zmiana oznacza dla nas, noc krótszą o jedną godzinę.  

Na czas zimowy

Zmiana czasu na zimowy w 2023 roku, będzie mieć miejsce w dniu 29 października, tym samym czas letni środkowoeuropejski zostanie odwołany. W nocy wskazówki zegarów przestawimy z godziny 3:00 na godzinę 2:00 i to właśnie ta godzina będzie rozpoczynać czas środkowoeuropejski. Na zegarach wskazówki zostaną cofnięte o godzinę, co dla nas oznacza dłuższą o godzinę noc.

Kiedy przestawiamy zegarki
Przestawienie zegarków w XXI wieku ma niewiele sensu, ale nieprędko zostanie ono zniesione | Źródło: historyextra.com

Likwidacja zmiany czasu w Polsce – czy to już wkrótce?

Już od kilku lat toczy się debata na temat likwidacji zmiany czasu w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Jednak, aby taka zmiana nastąpiła, wśród państw członkowskich Unii Europejskiej musi zostać wypracowane jednoznaczne stanowisko.

Obecnie takiego stanowiska nie ma. W związku z tym Komisja Europejska wydała komunikat w sprawie zmian czasu w latach 2022-2026. Zgodnie z tym dokumentem, wszystkie kraje UE musiały przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia ze zmianami czasu.

W związku z powyższym, wszystkie daty wyznaczające zmianę czasu na letni lub zmianę czasu na zimowy, są określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.

Zatem pewne jest, że do roku 2026 – włącznie, obowiązywać będzie w Polsce zmiana czasu na letni i zimowy.

Sprawdź też: Najkrótszy dzień w roku. Ile trwa i kiedy wypada?

Dlaczego zmianę czasu cechuje tak wiele wad w XXI wieku?

Dla wielu ludzi zmiana czasu jest niepotrzebnym i uciążliwym wymysłem. Obydwie zmiany wymuszają na nas „przeprogramowanie” organizmu. Potrzebujemy kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych godzin funkcjonowania. W pierwszych dniach możemy odczuwać nadmierną senność, ogólne rozdrażnienie, zmniejszoną energię i brak apetytu.

Zmiana czasu wymaga od nas nowej organizacji całego dnia. Podczas zmiany czasu na letni, gdy mamy krótszą noc o godzinę, pierwsze dni są bardzo trudne. Szczególnie dla rodzin z dziećmi, gdzie każdy na początku będzie odczuwać brak dodatkowej godziny.

W wielu firmach zmiana czasu wprowadza pewne komplikacje. Osoby pracujące na nocną zmianę, wykonują dodatkową godzinę pracy. Jeszcze większy problem zmiana czasu stwarza liniom kolejowym. W trakcie zmiany czasu na zimowy, pociągi będące w trasie, muszą o godzinie 2:00 stanąć i przeczekać godzinę, aby móc jechać zgodnie z rozkładem jazdy.

Kiedy przestawiamy zegarki - zdrowie
Zmiana czasu ma wpływ na nasze zdrowie

Podczas zmiany czasu z letniego na zimowy w komunikacji miejskiej, kursy są wykonywane dwukrotnie – według rozkładu czasu letniego, a następnie po cofnięciu wskazówek, według czasu zimowego.

Zmiana czasu negatywnie wpływa na nasz organizm, funkcjonowanie firm czy transport. Generuje również dodatkowe koszty, które nie byłyby konieczne, gdyby istniał jeden czas.

Sprawdź też: Jak oszczędzać prąd? Skuteczne sposoby

Skąd wziął się pomysł zmiany czasu na letni i zimowy?

Pomysłodawcą zmiany czasu był Benjamin Franklin – jeden z Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych. W humorystyczny sposób zasugerował, że mieszkańcy powinni kłaść się spać i wstawać wcześniej. Na początku pomysł ten nie był traktowany na poważnie. Dopiero 100 lat później, temat wrócił za sprawą Williama Willetta. Wydał on broszurę, w której zasugerował, że przestawienie czasomierzy o 80 minut w okresie letnim, pozwoli zaoszczędzić na oświetleniu kilka milionów rocznie.

Po raz pierwszy czas przesunięto po wybuchu I Wojny Światowej – dokonały tego tylko nieliczne kraje i tylko na chwilę. Podczas II Wojny Światowej również dokonywano zmian czasu, ale w sposób nieregularny. Dopiero po zakończeniu wojny w Polsce, regularnie zmieniano czas od 1977 roku. Głównym argumentem przemawiającym za praktykowaniem zmiany czasu letniego na zimowy, jest oszczędność energii.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu
3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *