Wiele osób z nas nie pamięta o tej czynności i zadaje sobie w duchu pytanie: kiedy przestawiamy zegarki? Powiedzmy sobie szczerze, zmiana czasu potrafi być irytująca. Na pomoc przychodzi redakcja bloga Scroll z odpowiedzią.
Przestawienie zegarków zawsze wiąże się z pewnym zamieszaniem w naszym życiu. Sytuacja jest prosta w przypadku zmiany godziny w naszych smartfonach, czy komputerach, bo odbywa się ona automatycznie. Jeśli jednak musimy przestawić godzinę w zegarze na ścianie lub w naszym samochodzie, nie oszukujmy się, jest to dosyć uciążliwe. W 2022 roku także będziemy musieli przestawić zegarki. Kiedy konkretnie? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Kiedy przestawiamy zegarki w 2022 roku?
Zmiana czasu z zimowego na letni następuje zawsze w ostatnią niedzielę marca. Zatem w tym roku tą datą będzie 27 marca 2022 roku. Gwoli przypomnienia – wskazówki przesuwamy w nocy z godziny 2:00 na 3:00. W praktyce oznacza to, że w dzień słońce będzie widoczne dłużej o godzinę i to jest dobra wiadomość, z której wszyscy raczej się cieszą. Złą stroną tego medalu jest fakt, że nasz sen w tym dniu ulega skróceniu, a kto nie lubi sobie pospać? Chyba każdy!
Warto zaznaczyć, że jeżeli dojdzie do kolejnego przestawienia zegarków na czas zimowy, to nastąpi ono 30 października 2022 roku. Tutaj sytuacja będzie odwrotna, czyli w nocy cofniemy wskazówki z godziny trzeciej w nocy, na drugą. Wtedy pośpimy dłużej, jednak czy te zmiany czasu są korzystne? O tym później.
Sprawdź też: Kody rabatowe Morele – wszystkie promocje i kody zniżkowe na Morele.net w jednym miejscu | styczeń 2022
Dlaczego istnieje zmiana czasu?
Pomysł, aby przestawić nasze zegarki, pojawił się już kilkaset lat temu, a dokładniej w XVIII wieku. Jako pomysłodawcę uznaje się Benjamina Franklina, ponieważ on jako pierwszy wysunął postulat, aby w okresie zimowym zmienić czas w celu oszczędności. Gdy zapada zmrok, mieszkańcy korzystali ze sztucznego oświetlenia, a to generowało koszta. Pomysł Benjamina polegał na tym, by skrócić dzień i po prostu wcześniej iść spać – w rezultacie jego postulaty zignorowano, choć został on „ojcem” tego pomysłu.
Pierwsze wprowadzenie czasu zimowego nastąpiło znacznie później, bo w 1916 roku. Dokonało tego Cesarstwo Austro-Węgierskie w celu zmniejszenia zużycia węgla na energetykę w okresie I wojny światowej. Stany Zjednoczone dołączyły 2 lata później. Względy ekonomiczne są zrozumiałe, jednak obecnie prądu nam nie brakuje. Dlaczego wciąż istnieje czas zimowy i letni? Powód jest dość prozaiczny, w porze letniej po prostu przestawiamy zegarek, by dłużej cieszyć się światłem dnia. W okresie zimowym cofamy wskazówki, aby w porze porannej, podczas wstawania, było trochę jaśniej. Choć powód jest dosyć logiczny, z pewnością znajdzie się grono osób chętnych, by jednak dzień w porze wieczornej także był trochę dłuższy – chyba nikt nie lubi kończyć pracy, kiedy jest już ciemno.
Jak długo będziemy przestawiać zegarki?
Problem przestawiania zegarków powraca co roku na wokandę. Społeczność, jak w wielu kwestiach, jest podzielona także w tej sprawie. Osoby popierające ten projekt prezentują dane oświadczające, że przestawianie godziny ma sens ekonomiczny, ponieważ w dalszym ciągu wpływa to pozytywnie na gospodarkę i oszczędność prądu. W Parlamencie Europejskim często odbywają się dyskusje na temat sensu zmiany godzin, aby następnie zadać sobie ponownie pytanie – kiedy przestawiamy zegarki? Zdecydowanie warto kupić sobie w takiej sytuacji np. smartbanda.
Ostatnie przestawienie zegarków miało nastąpić w roku 2021, jednak europarlamentarzyści niestety nie porozumieli się, a to spowodowało, że w dalszym ciągu zmieniamy godzinę. Jednak w 2019 roku uchwalono, aby zmiany czasu zostały zniesione na terenie Unii Europejskiej. Rzekomo, w Polsce po raz ostatni zmienimy czas wiosną 2022 roku. Plany zmian ciągną się już bardzo długo. Wiele osób w europarlamencie opowiada się za wycofaniem zmiany czasu, czekamy na rezultaty.
Sprawdź też: Xiaomi smartwatch oraz słuchawki podczas grudniowej prezentacji
Czy zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?
Niepozorne przestawianie zegarków może wpłynąć na nasze zdrowie, ale i nie tylko. Choć mało osób się nad tym zastanawia, to zmiana czasu zdecydowanie niesie ze sobą parę wad. Zaczynając od człowieka, podczas przestawiania zegarków nasz zegar biologiczny lekko się rozregulowuje. Proces zmiany trybu życia, jeśli zmieniamy czas z letniego na zimowy, może trwać nawet tydzień. Najbardziej jego skutki odczuwają osoby przewlekle chore oraz te posiadające problemy ze snem. Dodatkowo może pojawić się złe samopoczucie u niektórych osób podczas zmiany godziny.
Wiemy już, że na ludzi, przestawienie zegarków wpływa niekorzystnie. Skutki jednak odczuwalne są także w codziennym życiu. Aby dostosować zegar do nowych godzin to także duże koszta, które muszą pokryć firmy lotnicze, czy kolejowe, a nawet każde inne związane z transportem. Co więcej, zmiana czasu wprowadza problemy z rozregulowanym harmonogramem jazdy i lotów. Systemy informatyczne także wymagają aktualizacji. Nawet klasyczny zegar na dworcu wymaga korekty godziny. To wszystko niesie za sobą pewne komplikacje, których można by uniknąć – wystarczy zrezygnować z czasu zimowego.
Co ciekawe, podobno wszystkie operacje, związane z dwukrotnym przestawieniem zegarków w Polsce, generują koszta większe od tych, które powinniśmy zaoszczędzić poprzez wykorzystanie zmian czasu.
A Ty jak się zapatrujesz na przestawianie zegarków? Czy chcesz, aby została ustalona jedna konkretna godzina? Daj znać w komentarzach!
Ja wolę czas zimowy.
Ludzie są za czasem letnim tylko dlatego, że ma w nazwie „letni” :/
Wolę tylko czas letni…
Istnieje lista krajów, w których nie ma już zmiany czasu. Należą do nich m.in. Rosja, Japonia, Południowa Afryka.
A co z pracownikami zaczynają pracę o godz 06: wstawanie 5, 4.w zimę, a o godz 4, 3 w lato
Nie chcę zmieniać czasu ale tylko wtedy gdy będzie obowiązywał czas letni.