1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jaki pad do PC? Pomagamy wybrać pad do komputera!

Poradniki

09.10.2021 18:19

Jaki pad do PC? Pomagamy wybrać pad do komputera!

Konsole
4
0
0
4
0

Pad do PC pozwala na dużo dynamiczniejszą rozgrywkę niż toporny zestaw z myszką i klawiaturą. Odpowiedni kontroler sprawi, że gaming będzie przy tym dużo przyjemniejszy. Jaki pad jednak wybrać i jak podpiąć go do PC? Sprawdzamy!

Pad do PC – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Pad do komputera to rozwiązanie, na które decyduje się wielu graczy. W wypadku bardzo dynamicznych gier akcji myszka i klawiatura mogą nie być dość intuicyjne dla grającego. Sytuacja jest odrobinę inna, gdy mówimy choćby o grach strategicznych, które wymagają większej precyzji od gracza. Jeżeli wolimy jednak rozgrywkę opartą na refleksie i bardziej żywiołowych wydarzeniach na ekranie, to bezprzewodowy pad do PC wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Gracze często przestawiają się na kontrolery bezprzewodowe, gdy grają w takie produkcje jak Assassin’s Creed: Odyssey. Ergonomiczne połączenie przycisków i gałek pozwala w tego typu grach na znacznie większą satysfakcję z rozgrywki. Od czego więc powinno się zacząć wybór takiego urządzenia peryferyjnego?

Przede wszystkim, najlepszy pad do PC nie jest z pewnością tym najtańszym na rynku. Niestety, ale modele budżetowe paradoksalnie bywają stratą pieniędzy. Nie oferują one bowiem precyzji i responsywności, na której graczom zależy. Poza tym ich wadliwość i żywotność pozostawiają częstokroć sporo do życzenia. Jest kilka elementów, na których bazować powinien nasz wybór kontrolera. Po pierwsze, bezprzewodowy pad do PC pozwala nam na większą swobodę. Obecnie jest to jedno ze standardowych rozwiązań. Wada? Konieczność ładowania kontrolera – jest to jednak peryferyjny problem, w końcu modele przewodowe muszą być podpięte do naszego komputera cały czas!

Gdy zastanawiamy się nad tym, jaki pad do PC będzie dla nas najlepszy, warto rozważyć wybór, który pozwoli nam upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. O co chodzi? Wiele z modeli dostępnych na rynku jest jednocześnie kompatybilna z konsolami. Już od wielu lat standardem jest to, że można podpiąć konsolowy pad do PC. Trend ten zapoczątkowały kontrolery z Xbox 360.

Pad do PC
Źródło: download.net.pl

Pad Xbox 360 w atrakcyjnej cenie!

Ergonomia kontrolera to kwestia bardzo indywidualna. Istnieje kilka najpopularniejszych układów przycisków i najlepiej na własnej skórze sprawdzić, które odpowiadają nam najbardziej. Na przykład Razer Raiju Ultimate jest odrobinę masywniejszy od większości kontrolerów i znacznie bardziej wypełnia dłonie. Z kolei pady od Xboxa i ten z PS4 są mniejsze i bardziej kompaktowe, przez co będą lepszym rozwiązaniem dla dzieci i osób o mniejszych dłoniach.

Wreszcie, na samym końcu listy rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę, są dodatki, takie jak funkcje podświetlenia czy wibracji. Z pewnością wpłyną one na cenę wybranego przez nas urządzenia, warto więc przemyśleć czy pewne funkcje w ogóle się nam przydadzą. Zastanawiając się nad tym, jaki pad do PC jest najlepszy, przede wszystkim zwracajmy uwagę na jakość i funkcjonalność.

Jaki jest najlepszy pad do PC? Polecane modele

Pośród peryferyjnych produktów klasy premium wyróżniają się przede wszystkim produkty od Razer, takie jak wspomniany wyżej Razer Raiju Ultimate. Innym ciekawym modelem jest Razer Wildcat, który posiada podobny asymetryczny układ przycisków, co kontrolery dedykowane do Xboxa.

Przy okazji Xboxa, warto zwrócić uwagę na modele najnowszej generacji, czyli pady Xbox Controller, które bez problemów podepniemy je do naszego komputera. Jeżeli zaś chcemy postawić na słynny pad od PS4 do PC, to dobrą alternatywą dla niego będzie Nacon Compact Controller. Posiada on taki sam układ przycisków jak oryginalny model od Sony, ale będzie przy tym kilkadziesiąt złotych tańszy niż Dualshock.

Pad od Razera
Źródło: conrad.com

Gdy chcemy postawić na opcję zupełnie budżetową, to w sukurs może nam przyjść pad Genesis P65. Jest on znacząco tańszy od „markowej” konkurencji, a cieszy się przy tym naprawdę dobrymi opiniami wśród użytkowników.

Masz konsolę? Nie kupuj nowego kontrolera

Większość konsol sprzedawana jest w komplecie z co najmniej jednym kontrolerem bezprzewodowym. Dlatego, jeżeli chcemy pograć na komputerze, często niepotrzebny będzie zakup nowego urządzenia. Model dedykowany do PlayStation czy Xboxa może nam służyć za bezprzewodowy pad do PC. Podłączenie takiego urządzenia peryferyjnego nie powinno stanowić problemu dla większości użytkowników.

Jak podłączyć pada PS4 do PC?

Jak podłączyć pada PS4 do PC? To naprawdę nic trudnego. Da się to zrobić na dwa sposoby. Potrzebny nam będzie do tego kontroler oraz kabel micro USB. Innym rozwiązaniem jest także podpięcie się bezprzewodowo poprzez Bluetooth. Niezależnie od tego, którą ścieżkę wybierzemy, należy się najpierw upewnić, że na naszym Windowsie zainstalowany jest Microsoft.NET Framework 4. Warto przy tym pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na opcję bezprzewodową, niektóre funkcje naszego pada nie będą działać. Mowa tutaj o panelu dotykowym, wejściu słuchawkowym oraz czujniku ruchu.

Zobacz: Pad od PS4 do PC — to da się zrobić! Jak podłączyć DualShock 4 do komputera?

By podpiąć pad PS4 do PC przy użyciu Bluetooth, trzeba włączyć program DS4 Windows i wybrać tryb parowania. Po uruchomieniu go wciskamy przyciski „PS” oraz „Share” na kontrolerze. Urządzenie powinno zacząć migać, co oznaczać będzie, że proces parowania się zaczął. W tym samym czasie wchodzimy w ustawienia Bluetooth naszego komputera. Na liście dostępnych urządzeń do połączenia powinien znaleźć się nasz pad PS3, PS4 lub PS5 do PC.

Jak podłączyć pada Xbox do PC?

Jak podłączyć pada Xbox 360 do PC Windows 10? W wypadku najnowszego systemu od Microsoft jest to relatywnie łatwe zadanie, ponieważ to oprogramowanie otrzymuje największe wsparcie w postaci licznych aktualizacji. W zasadzie w wypadku wszystkich generacji Xbox podpięcie do PC bezprzewodowego pada jest możliwe przewodowo oraz poprzez Bluetooth.

W wypadku podpięcia bezprzewodowego proces wygląda bardzo podobnie do tego opisanego powyżej dotyczącego kontrolerów do PlayStation. Na gamepadzie należy wcisnąć guzik Xbox, a następnie przytrzymać przycisk łączenia przez trzy sekundy. W tym samym czasie wchodzimy w ustawienia Bluetooth naszego PC i wybieramy opcję „paruj” z naszym kontrolerem. Jeśli ktoś zastanawiałby się, jak podłączyć pada Xbox One do PC, to odpowiadamy: dokładnie tak samo, jak pada do Xbox 360. Jeśli chcemy korzystać z kilku kontrolerów jednocześnie, warto rozważyć zakup adaptera bezprzewodowego Xbox. Pozwala on nam na podłączenie aż ośmiu gamepadów w tym samym czasie.

Tak jak przy kontrolerach do PlayStation, także tutaj możliwe jest podpięcie przy użyciu kabla z wejściem USB. Przewód podpinamy do gniazdka do ładowania z przodu gamepada, a drugi jego koniec podłączamy do naszego PC. Resztę pracy wykona za nas system, który powinien automatycznie rozpoznać urządzenie. Dzięki temu możemy błyskawicznie przejść do rozgrywki.

Xbox Controller kontra Dualshock i DualSense – pojedynek gigantów

Wraz z pojawieniem się na rynku nojnowszej generacji konsol rozpoczął się kolejny rozdział w przeciąganiu liny pomiędzy dwoma producentami. Premierze PS5, Xbox series X i series S towarzyszyło wypuszczenie nowych kontrolerów. Klasyczny Dualshock do PS4 zastąpiony został przez DualSense kompatybilny z PlayStation 5. Z kolei Xbox Wireless Controller to nazwa pada bezprzewodowego, który wypuszczono na rynek wraz z premierą nowej konsoli od Microsoftu.

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że obie firmy przyjęły odmienne strategie przy projektowaniu nowych kontrolerów. W wypadku tych dedykowanych do Xboxa postawiono na dosyć konserwatywne rozwiązanie i przywiązanie do wyglądu znanego z konsol poprzednich generacji jak na przykład Xbox Elite. Układ przycisków pozostał więc w zasadzie identyczny, a kolory są bardzo stonowane (poza czterema barwnymi przyciskami po prawej stronie, cały pad utrzymany jest w czerni). Inaczej prezentuje się DualSense, którego futurystyczny kształt stanowi odejście od bardzo konsekwentnej linii znanej już od czasów PS2. Pod kątem ceny oba pady są do siebie zbliżone. Zależnie od promocji czy ofert koszt pojedynczego urządzenia może się odrobinę różnić, lecz ogólnie rzecz biorąc gamepady do Xboxa są odrobinę atrakcyjniejsze cenowo.

Xbox Controller kontra Dualshock
Źródło: techradar.com

Który z tych dwóch padów wypada lepiej? To pytanie dzieli konsekwentnie od wielu lat – fani poszczególnych marek są im bowiem bardzo wierni i często dyskusje na temat wyższości jednej konsoli nad drugą oddalają się od obiektywizmu. Pod kątem oferowanych przez oba kontrolery możliwości, są one do siebie bardzo zbliżone. W wypadku gamepada do PS5 ciekawić może nacisk na doświadczenia haptyczne. Co to oznacza w praktyce? Rozwinięty został system wibracji, który ma na celu zapewnienie jeszcze bardziej realistycznych wrażeń podczas rozgrywki. Kontroler ma za zadanie wiernie odwzorować fizyczne uczucia, gdy gracz będzie na przykład napinał łuk bądź przejeżdżał samochodem przez błoto.

Pad Xbox 360 do PC – czy nadal warto?

Na rynku dostępne są już konsole dziewiątej generacji, a Xbox 360 wyszedł w 2005 roku. Na rynku gier wideo jest to już więc niemal prehistoria. Oczywiście, jeśli nadal posiadamy takiego pada, to spełni on swoje podstawowe zadanie. Rozważając jednak zakup nowego urządzenia i zastanawiając się nad tym, czy warto wybrać akurat pad do Xbox 360, dojdziemy szybko do wniosku, że jest wiele nowszych urządzeń w równie atrakcyjnych cenach.

Pad od Xboxa 360
Źródło: elektrostator.pl

Zastanawiając się, jaki pad do PC będzie dla nas najlepszy, warto stawiać na sprawdzone marki i rozwiązania. Bardzo prawdopodobne, że posiadamy w naszym zbiorze jakiś kontroler, który był w zestawie z konsolą – to sprytny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy.

Źródło obrazka głównego: pcmag.com

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.