PDF głowny obrazek

Poradniki

17.05.2021 08:26

Jak zamienić i zapisać plik na PDF? Konwertowanie plików Word oraz innych do formatu PDF

Programy i aplikacje
8
0
0
8
0

Jeżeli w pracy używasz komputera lub laptopa, pliki zapisane w formacie PDF nie będą dla Ciebie czymś nadzwyczajnym i obcym. Na pewno nie raz spotkałeś się z funkcją „Zapisz plik jako PDF”. Ale czym tak naprawdę jest ten format, do czego służy, jak zapisać plik PDF i dokonać konwersji dokumentu tekstowego Word?

Zapisywanie plików do PDF – jaki to dokładnie format i do czego służy?

PDF, czyli Portable Document Format, został opracowany przez firmę Adobe, która swoją rozpoznawalność zawdzięcza m.in. produkcji komputerowego oprogramowania graficznego. Słowo portable pochodzi z języka angielskiego i oznacza „przenośny”. Wynika z tego, że za pomocą formatu PDF możesz przenosić dokumenty na różne urządzenia, wysyłać do innych poprzez pocztę elektroniczną lub zamieszczać je na stronach internetowych do odczytu.

Zapisywanie pracy w PDF jest bardzo wygodne, gdy wysyłasz komuś ważną umowę, istotny dokument lub nawet obraz i chcesz utrudnić bądź też uniemożliwić odbiorcy edytowanie pliku. Istnieje również możliwość zaszyfrowania elementu, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie. W takim wypadku, aby otworzyć odebraną wiadomość w PDF, należy znać hasło, które zostaje ustalone przez nadawcę. Format ten jest również pomocny, gdy chcesz mieć rzeczywisty podgląd rzeczy, która będzie drukowana.

Sprawdź też: Kompresja PDF – jak zmniejszyć rozmiar PDF?

PDF jest wykorzystywany do publikowania książek w wersjach elektronicznych, zamieszczania instrukcji obsługi, odczytywania plików tekstowych, podglądu obrazów, a nawet odtwarzania wideo. Zapisywanie w PDF pozwala na wyświetlenie wszystkich tych dokumentów, nawet w przeglądarce internetowej, bez potrzeby posiadania zainstalowanej aplikacji na Twoim komputerze. Co więcej, nieważne, czy otworzysz plik za pomocą przeglądarki, czy za pomocą pobranego programu, będzie on wyglądał tak samo. Konwertowanie elementów na PDF sprawi również, że będziesz mógł je otworzyć na urządzeniu o dowolnym systemie operacyjnym. Nie musisz się więc martwić o to, że odbiorca, do którego wysyłasz dokument, ma inne oprogramowanie niż Ty. 

Jak zapisać plik Word w PDF? Instrukcja krok po kroku

Kończąc edytować swój dokument, kliknij „Plik” w lewym górnym rogu ekranu, następnie „Zapisz jako”, gdy pojawi się okno zapisu, znajdź na dole „Zapisz jako typ” i wybierz „plik PDF”. Jeżeli natomiast korzystasz z edytora tekstu Dokumenty Google na swojej przeglądarce internetowej, kliknij „Plik”, w dalszej kolejności wybierz „pobierz”, a następnie znajdź format PDF. 

Oprogramowanie PDF posiada wiele użytecznych funkcji nawigacyjnych, które ułatwią Ci odczytywanie dokumentu. Jednym z najistotniejszych atutów jest możliwość zmniejszenia lub powiększenia widoku, bez utraty jakości tekstu lub grafiki. Dokument możesz dostosować do wielkości swojego monitora.

Istnieje opcja napisania komentarzy, utworzenia miniaturki wyświetlanej strony lub dodania zakładki, jeżeli czytasz książkę w formie elektronicznej. Co więcej, możesz użyć opcji „Czytaj na głos”, która sprawi, że dokument zostanie odczytany dla Ciebie miłym, kobiecym lub męskim głosem. Przydatną opcją jest rysowanie, dzięki której możesz dodać notatkę, zaznaczyć interesujący fragment tekstu lub zwyczajnie ozdobić dokument wymyślnymi rysunkami. Format PDF pozwala również na umieszczanie hiperłącza, które przekieruje Cię do powiązanej z wyświetlanym tekstem strony.

Sprawdź też: Zamiana PDF na Word, czyli jak zamienić PDF na Word?

Zapisywanie do PDF plików z innych programów

Proces wygląda analogicznie w przypadku innych programów, tj. Microsoft Excel lub PowerPoint. Tu także konwersja do PDF nie jest skomplikowana. Istnieje również możliwość zapisania pliku w tym formacie za pomocą licznych narzędzi w Internecie. Jedyne co musisz zrobić, to umieścić dokument w konwerterze na stronie internetowej i przekształcić go w PDF. A co w momencie, gdy chcemy edytować już gotowy element?

Jednym ze sposobów edytowania plików PDF jest zainstalowanie programu Adobe Acrobat DC. Kosztuje on w edycji Standard 15,98 € miesięcznie, natomiast wersja Pro widnieje w cenie 18,44 € za 1 miesiąc użytkowania. Która z nich jest bardziej opłacalna? Wydawać by się mogło, że wersja standardowa w zupełności wystarczy, jednak dostępna jest tylko dla systemu operacyjnego Windows. Adobe Acrobat Pro DC obsługiwany jest natomiast również na urządzeniach macOS. Obie wersje pozwalają na wykonywanie podpisów dokumentów, edytowanie ich oraz konwertowanie plików PDF na inne formaty pakietu Microsoft Office.

Adobe - jak zapisać plik w pdf
Adobe Acrobat nie należy do najtańszych programów, jednak zdecydowanie oferuje najlepsze możliwości | Źródło: acrobat.adobe.com

Innym sposobem edytowania dokumentu jest skorzystanie ze strony Adobe Acrobat. Za pomocą witryny można dokonać konwersji pliku PDF na dokument Word, dzięki czemu możemy go edytować w dowolny sposób. Istnieje możliwość użycia wielu innych darmowych konwerterów dostępnych w sieci, jednak nie są one tak dokładne jak Adobe Acrobat i mogą znacznie zniekształcić plik.

W pierwszej chwili, dla kogoś, kto nie miał nigdy styczności z plikami PDF, może się wydawać, że jest to coś skomplikowanego. Jeszcze większe wyzwanie może stanowić konwersja pliku Word do PDF. Nic bardziej mylnego. Zamiana Word na PDF także nie powinna stanowić trudności. Wystarczy kilka kliknięć myszką, aby otrzymać pożądany efekt.

Edytowanie pliku PDF, mimo że utrudnione, nie jest niemożliwe. Mamy do dyspozycji płatne oprogramowanie w internecie, a także wiele darmowych konwerterów i narzędzi stworzonych do tego zadania.

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *