jak zabezpieczyć hulajnogę przed kradzieżą

Poradniki

11.07.2023 11:22

Dowiedz się, jak zabezpieczyć hulajnogę przed kradzieżą

Gadżety Motoryzacja Nauka
3
0
0
3
0

Nie wiesz, jak zabezpieczyć hulajnogę przed kradzieżą? Chcesz uratować swój sprzęt przed zakusami złodzieja? W tym artykule poznasz sprawdzone metody, które pomogą zabezpieczyć cenny środek lokomocji.

Hulajnogi, w szczególności te elektryczne potrafią być dziś naprawdę kosztowne. Jednocześnie oferują naprawdę spory komfort poruszania się po mieście, przez są chętnie wybierane. Jak jednak ochronić je przed ewentualną kradzieżą, by nie martwić się o utracenie swojego środka lokomocji?

Parkowanie hulajnogi – złota zasada

Najważniejszym i najlepszym zabezpieczeniem jest nasz zdrowy rozsądek. Trzeba wiedzieć, w jakich miejscach zostawiać swój pojazd. W takim razie, gdzie parkować hulajnogę by była jak najbardziej bezpieczna? Najlepiej trzymać ją oczywiście w swoim domu i w innych zamkniętych miejscach. Nie jest to jednak zawsze możliwe. Wybierając się hulajnogą na przykład do sklepu, trzeba ją gdzieś pozostawić. To samo dotyczy biur, do których nie można wstawić takiej hulajnogi. 

W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na rzecz zupełnie przeciwną temu, jak powinniśmy parkować hulajnogi. Mowa tu o pozostawieniu jej w odosobnionym miejscu. To, że nasz jednoślad będzie mniej rzucać się w oczy, nie sprawi, że złodziej zostanie zniechęcony. Wręcz zachęci to go do kradzieży ze względu na mniejszą liczbę przechodniów. Dlatego hulajnogę najlepiej parkować w dość zatłoczonych miejscach. Wtedy długie próby kradzieży albo nie zostaną podjęte, albo zakończą się niepowodzeniem. O tym mówią też statystyki. Jeśli kradzież zajęłaby więcej niż półtorej minuty, większość, bo aż 90% złodziei rezygnuje z niej. Pokazuje to jednak, że o ile parkowanie to podstawa, tak nie jest wszystkim. Trzeba jeszcze zadbać o odpowiednie zabezpieczenie hulajnogi. 

jak zabezpieczyć hulajnogę przed kradzieżą
Posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia do hulajnogi jest bardzo ważne!

Zapięcie U-lock

Chcąc wiedzieć, jak zabezpieczyć hulajnogę przed kradzieżą zdecydowanie warto zastanowić się nad zapięciem typu U-lock. Jest to bardzo popularne przypięcie, szczególnie wśród fanów rowerów, którzy bardzo chętnie z niego korzystają. U-lock to masywna blokada wykonana z metalu, która przypomina literę U. Montując ją wokół kierownicy, można skutecznie zabezpieczyć hulajnogę przed kradzieżą.

Sprawdź też: Namierzanie lokalizacji telefonu po numerze i śledzenie telefonu – czy to możliwe?

Taka blokada również ma swoje wady. Główna to jej rozmiary oraz konstrukcja. Faktem jest to, że dzięki nim jest to tak skuteczne zabezpieczenie. Wielkość sprawia jednak, że zapięcie typu U-lock trzeba najczęściej przewozić w plecaku. To nie zawsze jest wygodne. Rozwiązaniem mogą być blokady, które da się przymocować do ramy. Są one jednak droższe od zwyczajnych i trudniej dostępne. 

Łańcuch z zamkiem

Innym sposobem może być tradycyjne zapięcie do roweru, czyli po prostu łańcuch z zamkiem. Tutaj różnorodność jest całkiem spora. Na rynku dostępne są na przykład bardzo cienkie linki rowerowe, a także potężne łańcuchy. Linki lepiej sobie odpuścić. Nie zapewniają zbyt dużej ochrony i można je bardzo łatwo przeciąć przy użyciu specjalnych nożyc. Z tego powodu nie są zbyt dobrym odstraszaczem miłośników cudzego mienia. 

Z drugiej strony mamy też solidne łańcuchy z kłódką, których przecięcie to już bardzo duże wyzwanie. W ich wypadku trzeba jednak pamiętać o montażu. Z reguły są tylko dwa miejsca, w których można wpiąć łańcuch rowerowy tak, by faktycznie działał z hulajnogą. Znajdują się pod przednim kołem lub pod tylnym błotnikiem. Tam duży łańcuch może się po prostu nie zmieścić. 

Instalacja alarmu w hulajnodze

Gdy zastanawiamy się, jak zabezpieczyć hulajnogę elektryczną przed kradzieżą pole manewru jest znacznie większe. Dzięki temu, że te pojazdy mają dostęp do energii elektrycznej, można na przykład postawić na specjalny alarm. Świetnym wyborem są też urządzenia wyposażone w małe, lecz wytrzymałe baterie. 

zabezpieczenie hulajnogi elektrycznej
Zabezpieczenie hulajnogi elektrycznej grubym łańcuchem | Źródło: virosecurityclub.com

Alarmy przeznaczone do hulajnóg są naprawdę różnorodne. Dość popularne są takie w formie małej kłódki z czujnikiem ruchu. Gdy ktoś spróbuje ukraść hulajnogę, alarm wydaje wtedy z siebie głośny dźwięk o natężeniu nawet 100 decybeli. Jest to wartość porównywalna do klaksonu samochodowego. Tak głośny dźwięk może być w stanie skutecznie odstraszyć złodzieja, a jeśli jesteśmy w pobliżu dać nam sygnał, że coś jest nie tak. Trzeba jednak pamiętać, że sam alarm nic nie zdziała. Jest to jednak świetne zabezpieczenie uzupełniające, które może zwrócić uwagę przechodniów, gdy złodziej zacznie działać. 

Lokalizator GPS

Samodzielnym zabezpieczeniem nie jest również lokalizator GPS. Nie oznacza to jednak, że nie warto go montować. Wbrew przeciwnie może on być świetną pomocą, gdy jakaś kradzież już się wydarzy. Najczęściej ma on formę niewielkiego nadajnika. Można go przymocować do kluczy w hulajnodze lub do samego pojazdu. Jest to lepsza opcja, gdyż kluczyki, a dokładniej przyczepione do nich breloki można przecież swobodnie wyrzucić. 

W razie ewentualnej kradzieży lokalizator GPS wskaże nam dokładne położenie hulajnogi. Ułatwi to znacząco pracę policji, a nawet i nam. Czasami się przecież zdarza, że złodziej po drodze porzuca ukradziony pojazd i wtedy uda nam się go szybko odzyskać. Nowoczesne nadajniki są bardzo małe, dzięki czemu łatwo schować je w pojeździe. Do ich działania z reguły potrzebna jest specjalna aplikacja.

Blokada disc lock

Czas na jedno z najskuteczniejszych zabezpieczeń. Mowa tu o blokadzie disc lock. Jest to świetny sposób na zabezpieczenie hulajnogi przed odjechaniem nią z miejsca, gdzie została zaparkowana. Disc lock to blokada na koło zakładana na tarczę hamulcową. W ten sposób uniemożliwia obrót jednego z kół hulajnogi, przez co jazda nią jest zwyczajnie niemożliwa. Nie oznacza to jednak zabezpieczenia o 100% skuteczności. Taką hulajnogę złodziej może też podnieść i włożyć na przykład do swojego samochodu.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Jako zabezpieczenie uzupełniające blokady disc lock należą jednak do najskuteczniejszych. Większość złodziei to osoby, które wykorzystują okazję w postaci zaparkowanej gdzieś hulajnogi i odjeżdżają na niej. Takie działanie wzbudza po prostu mniejsze podejrzenia niż wsadzanie takiego pojazdu do bagażnika. Dlatego może zniechęcić wielu miłośników cudzego mienia i znacząco utrudnić im ich niezbyt etyczną „pracę”. 

Stacyjka z kluczykiem

Kolejna bardzo skuteczna metoda uzupełniająca. Podobnie jak w przypadku blokady disc lock, stacyjka z kluczykiem nie ochroni nas w każdej sytuacji. Taką hulajnogę można też zabrać do swojego bagażnika. Odjechanie na niej jest jednak znacząco utrudnione i to właśnie się liczy. Stacyjka z kluczykiem działa w bardzo prosty sposób i w niczym nie różni się od samochodowego odpowiednika. Przekręcenie kluczyka w stacyjce sprawi, że zwolni się blokada tarczy, a do tego będziemy mogli korzystać z mocy silników elektrycznych. 

jak zabezpieczyć hulajnogę przed kradzieżą - stacyjka
Źródło: hndelectric.pl

Trzeba jednak pamiętać, że jest to metoda odpowiednia tylko w przypadku hulajnóg elektrycznych. Odpowiednie połączenie stacyjki z blokadą disc lock, alarmem i nadajnikiem GPS, a także u-lockiem lub łańcuchem zapewni świetną ochronę. Wszystkie te zabezpieczenia razem potrafią działać bardzo skutecznie i odstraszać potencjalnych złodziei. Ponadto utrudniają im zabranie hulajnogi poprzez znaczące wydłużenie czasu, który jest na to potrzebny. 

Za jakie elementy należy przypiąć hulajnogę?

Skoro wiemy, z jakich rodzajów zabezpieczeń skorzystać warto wiedzieć, jak poprawnie ich użyć. Dotyczy to przede wszystkim zapięć. Hulajnogę dużo trudniej przypiąć na przykład od roweru, który posiada ramę z elementami zamkniętymi, z których nie da się zsunąć łańcucha, czy innego zapięcia. Dlatego znajomość miejsc, za które można przypiąć hulajnogę elektryczną, jest bardzo ważne.

Przede wszystkim nie należy szukać tych miejsc w okolicy podstawy i kierownicy. Trzeba zabrać się za zupełnie inne miejsce, a dokładniej koła. To w ich sąsiedztwie znajdują się najlepsze miejsca do przypięcia hulajnogi, z których warto skorzystać. Świetnie sprawdzają się na przykład okolice mechanizmu składania kierownicy. Są one umieszczone na połączeniu podestu i kolumny kierownicy. Wielu producentów zdaje sobie sprawę z użyteczności tego miejsca i decyduje się na pozostawienie tam wolnego miejsca, przez które można przeciągnąć zabezpieczenie. 

Poprawne zabezpieczenie przed kradzieżą
Poprawne zabezpieczenie pojazdu przed kradzieżą | Źródło: hiplok.com

Jakich miejsc unikać przy przypinaniu hulajnogi? Przede wszystkim elementów, których kształt można łatwo zmienić. Wszystkie części, które da się szybko wyrwać, złamać, czy nawet odkręcić nie zabezpieczą dobrze hulajnogi. Dlatego należy często unikać kierownic, które nie tylko się kręcą, ale też można je złożyć. 

Do czego przypiąć hulajnogę?

Równie ważna jest też konstrukcja, do której hulajnoga zostanie przyczepiona. Istnieją trzy cechy, które powinna prezentować sobą rzecz będąca miejscem przypięcia hulajnogi. Musi być mocna, wytrzymała oraz trudna w demontażu. Przede wszystkim zaleca się unikać znaków drogowych, czy też siatki ogrodzeniowej. W znakach bardzo łatwo zdemontować tarczę i tym samym podnieść hulajnogę tak, by zdjąć zabezpieczenie ze słupa znaku. Siatkę można z kolei w prosty sposób przeciąć. Lepiej przypiąć hulajnogę do stojaka rowerowego, metalowej barierki lub na przykład do poręczy przy schodach. Są to solidne i bardzo wytrzymałe konstrukcje, które zapewnią odpowiednie zabezpieczenie dla hulajnogi. 

Sprawdź też: Kompas online, w telefonie, wirtualny kompas… Jak się nimi posługiwać?

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *