Poradniki

23.06.2022 11:36

Emotikony Facebook — jak dodawać i co oznaczają?

Online Social media
34
7
2
34
7

Emotikony — znane niemalże na całym świecie wśród użytkowników internetu i telefonów komórkowych, niedługo będą obchodziły swoje 40. urodziny.  Jakie jest znaczenie emotek? Jak je dodawać? I w końcu, dlaczego warto ich używać na portalach takich jak Facebook?

Emotikony Facebook — co to jest?

Pojawienie się emotek w naszym życiu zawdzięczamy żartownisiom z Uniwersytetu Carnegie Mellon i pewnemu informatykowi, który za pomocą znaków interpunkcyjnych postanowił oznaczać złe lub poważne wiadomości 🙁 oraz żartobliwe 🙂

Minęło wiele lat i w tym czasie używano tablicy znaków specjalnych oraz wymyślano setki kombinacji, zanim pojawiły się tak dobrze nam znane, żółte, krągłe buźki z różnoraką mimiką.

emotikony facebook
Źródło: polityka.pl

No ale właściwie, po co to wszystko? Jak sama nazwa emoticon wskazuje (z ang. emotion+icon), emotki zastępują nam to, co ciężko przekazać w tekście, czyli emocje. Za ich pomocą można wyrazić smutek, radość, zdziwienie, a nawet złe samopoczucie. Czasami wystarczy wysłać jedną emotkę, by określić, jakie w danym momencie emocje nam towarzyszą lub co akurat u nas słychać.

Emotikony zaczęły pojawiać się wszędzie — w SMS-ach, mailach i komunikatorach. Do przewidzenia więc było, że wraz z pojawieniem się w 2004 roku Facebooka staną się integralną częścią tego portalu. Zresztą stanowiło to dla emotek kolejny krok do rozwoju, bo oprócz wiadomości prywatnej zaczęły pojawiać się także w postach.

Zobacz: Czym jest PogChamp i dlaczego usunięto go z Twitcha?

Jak dodać emotikony na komputerze i telefonie?

Trzeba przyznać, że odkąd emotikony pojawiły się w wersji obrazkowej, stosowanie ich stało się dużo prostsze — nie ma już konieczności zapamiętywania sekwencji znaków, a po otrzymaniu wiadomości zawierającej ciąg symboli zastanawiać się „co poeta miał na myśli”.

Dodawanie ich do wiadomości czy posta na Facebooku jest bardzo proste! W przypadku komputera wystarczy najechać kursorem na ikonkę emotki, kliknąć lewym przyciskiem myszy i z całego zestawu różnorakich emotikonów wybrać ten, który w danym momencie najbardziej nam odpowiada.

emotikony na komputerze
Źródło: autilo.pl

Podobnie sprawa wygląda z telefonami. Tutaj trzeba po prostu odpalić klawiaturę ekranową, nacisnąć ikonkę przedstawiającą emotkę i zdecydować, co chcemy za pomocą wybranego motywu przekazać.

Warto tutaj jeszcze wspomnieć, że Facebook, Messenger czy WhatsApp w swoim menu oferują nam tylko część istniejących w systemie iOS, czy Android emotikonów. Na szczęście istnieje wiele stron internetowych oferujących ogromny wybór emoji gotowych do skopiowania.

Znaczenie emotikon 

Dzisiejsze emoji to już nie tylko „buźki”, za pomocą których możesz wyrazić swój nastrój — to także rośliny, zwierzęta, zajęcia, jedzenie i napoje, a także ikonki okolicznościowe, a nawet flagi. Znaczenie minek i znaków też jest też bardzo różnorodne.

Czym jest Facebook Dating? Sprawdź jak za jego pomocą, możesz znaleźć swoją drugą połowę.

Jak widać, możliwości jest wiele, spróbuję zatem opisać kilka z nich:

Uśmiechnięta buźka

Uśmiechnięta emotka jest chyba tą najpopularniejszą. Najczęściej oznacza ona pozytywny nastrój i zadowolenie, jednak uwaga — jeśli „uśmiech” nie pasuje do treści wiadomości, emotikon ten nabiera sarkastycznego znaczenia.

Uśmiechnięta buźka emotikony facebook
🙂 | Źródło: docer.pl

Szczerząca się buźka z zamkniętymi oczami

To chyba najszczęśliwsza emotka ze wszystkich. Wyraża radość, podekscytowanie i głośny śmiech. Ważnym elementem jest nie tylko szeroki uśmiech, ale także „śmiejące się” oczy — co oznacza prawdziwą, szczerą radość lub śmiech. Wariacją na temat tej emotki jest kilka wersji ze łzami w oczach. Łzami śmiechu oczywiście!

Sprawdź też: Jak odblokować kogoś na Facebooku – wyjaśniamy jak to zrobić

Buzia z wyciągniętym językiem

To nic innego jak wygłupy ze znajomymi, podkreślenie luźnej atmosfery, a przy okazji upewnienie się, że rozmówca nie weźmie słów zbyt serio.

Buzia z wyciągniętym językiem
;P | Źródło: emojigraph.org

Smutna buzia

No więc…ogólnie nastrój do kitu. Ta emotka oznacza smutek, rozczarowanie i przygnębienie. Najczęściej stosowana jest na wspomnienie jakiegoś przykrego wydarzenia. W zależności od sytuacji zwykłą smutną buzię możemy zastąpić buźką z łezką albo płaczącą emotką. Wszystkie są bardzo wymowne.

Zirytowana, czerwona buzia

Oznacza dokładnie „nie podchodź z ogniem, bo wybuchnę”. To już nawet nie jest złość, to jest wściekłość — lepiej się nie odzywać.

Zirytowana, czerwona buzia
:[ | Źródło: samequizy.pl

Emotka przytulania

Jak nie trudno się domyślić, emoji ta oznacza wyrażanie wsparcia i współczucia dla rozmówcy.

Wzruszenie ramionami — emotka

Ta emoji to nic innego, jak wyrażenie dezaprobaty, obojętności i niewiedzy. Może też pokazywać rozmówcy, że „mamy gdzieś” opisywaną sytuację.

Sprawdź też: Podpowiadamy, jak zmienić hasło na Facebooku

A teraz dla odmiany kilka symboli:

Reklama

Fioletowe serce

Co oznacza fioletowe serce? To przede wszystkim wyrozumiałość i współczucie, ale także miłość. Ponieważ oznacza też troskę i opiekuńczość najczęściej jest stosowane w relacjach rodzic-dziecko.

Fioletowe serce emotikony facebook
<3| Źródło: emojimeaning.com

Niebieskie serce

Co oznacza niebieskie serce? Po prostu „ufam Ci”. Jest symbolem przyjaźni, platonicznej miłości, wierności i lojalności. Symbolizuje również wspieranie świadomości autyzmu.

Czerwone serce

Klasyczna miłość — wielka, prawdziwa i romantyczna. Stosowane najczęściej w stosunku do osoby ukochanej.

Dolar

Znak dolara zwykle używany jest w najbardziej oczywistym znaczeniu — aby podkreślić cenę i luksusowy status czegoś lub znaczny przypływ gotówki.

Są też emotki, które możesz wykorzystać przy konkretnych okazjach, jak na przykład urodziny. Jest to np. emoji z tortem, rożek z konfetti czy buźka w charakterystycznej czapce urodzinowej. Święta to zaś Mikołaj, choinka, zajączek, kurczak w skorupce, dynia, chińska czerwona koperta itd.

Sprawdź też: Ciemny tryb na Facebooku i Messengerze – jak go włączyć? Dlaczego „czarny Facebook” cieszy się popularnością?

Reklama

Używające emotek należy jednak zwrócić uwagę, z jakiego kraju pochodzi Twój rozmówca, bo możesz go niechcący obrazić. Niemożliwe? A jednak! M.in. lubiana przez fanów metalu dłoń ułożona w rogi dla mieszkańca południowej Europy oznacza rogacza, skrzyżowane na powodzenie palce w Wietnamie oznaczają kobiece genitalia, natomiast  kciuk uniesiony w górę — czyli niewinne „OK” — na Bliskim Wschodzie oznacza obraźliwy gest, a w Brazylii homoseksualizm lub wulgarne „wal się”. Także jak widać — co kraj to obyczaj!

Czy naklejki to emotki?

Chociaż oferowane przez portale społecznościowe naklejki do złudzenia przypominają emotikony — szczególnie te z żółtymi buźkami — to jednak są to dwie całkowicie różne rzeczy. Oczywiście zarówno za pomocą emotek, jak i naklejek możemy wyrażać swoje emocje, jednak różnica polega na tym, że emoji możemy dodać w środku zdania — nie przerywając pisania, natomiast naklejki to zupełnie oddzielny element — tak jak GIF lub obrazek.

Naklejki Facebook
Naklejki, które możemy znaleźć na najpopularniejszym portalu społecznościowym | Źródło: facebook.com

Podsumowując, korzystanie z emotek na Facebooku może nie jest niezbędne, ale z pewnością ułatwia komunikację. Sami twórcy FB dbają o urozmaicenie i często dodają nowe emoji jak np. ikonka tęczy, która pojawiła się z okazji Gay Pride Month czy emotka z maseczką w związku z sytuacją pandemiczną na świecie. Natomiast to, czy będziesz ich używać, zależy wyłącznie od Twojej decyzji!

Lubisz przebywać na Facebooku, ale chcesz ukryć listę przyjaciół przed osobami postronnymi? Sprawdź jak ukryć znajomych na FB.

Źródło obrazka głównego: eska.pl

34
7

Podziel się:

Komentarze (2)

„Wiele źródeł podaje, że słowo “emotikon” pochodzi od angielskich wyrazów emotion i icon. Błąd! Nazwa ta powstała w połączeniu emotion i console, w skrócie con. (konsola, klawiatura). Dlatego tylko forma emotikon (nie emotikona) jest po polsku, poprawna językowo.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.