Edycja PDF

Poradniki

21.07.2022 15:23

Edycja PDF – zobacz jak edytować plik PDF na każdym urządzeniu

Programy i aplikacje
8
0
0
8
0

Jak edytować plik PDF? Jak konwertować go na plik Worda? Pomoże Ci w tym edytor PDF albo konwerter plików. Zobacz, jak posługiwać się tymi narzędziami, korzystając z komputera i ze smartfona.

Format PDF jest bardzo uniwersalny i chętnie wykorzystywany. W przeciwieństwie do plików z rozszerzeniem doc lub docx można go otworzyć na niemal każdym urządzeniu w niezmienionej formie. To dlatego, że zachowuje on oryginalne formatowanie dokumentu na różnych platformach komputerowych. Ale co jeśli chcesz edytować jego treść? Z jakich programów lub aplikacji warto skorzystać? I jak zamienić PDF na format Worda?

Co to jest PDF? Wszystko, co musisz wiedzieć o tym formacie

PDF to skrót od Portable Document Format – nazwy formatu pliku stworzonego przez firmę Adobe System. Pliki PDF można otworzyć na różnych urządzeniach – komputerach, smartfonach, tabletach – niezależnie od ich systemu operacyjnego.

W formacie PDF zapiszesz tekst, obraz, elementy audio i video. Możesz też wstawić w treści hiperłącza, przyciski czy pola formularzy.

W jaki sposób można edytować plik PDF?

Jeśli chcesz edytować plik PDF, możesz użyć jednego z różnych rodzajów narzędzi. W sieci znajdziesz niejeden edytor PDF online lub konwerter PDF. Edycja PDF jest bardzo łatwa, zwłaszcza kiedy dokument zawiera głównie tekst. Wtedy wystarczy zamienić PDF na dokument Worda, co możesz zrobić nawet za pomocą najnowszej wersji programu Microsoft Word, którą być może masz na swoim komputerze.

Inne popularne programy do edycji PDF to:

 • Acrobat DC,
 • PDF Editor,
 • 7–PDF Maker
 • Expert PDF Editor
 • Icecream PDF Editor

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest edycja PDF online, ponieważ nie musisz pobierać konkretnego programu czy aplikacji, aby edytować dokument. Wystarczy dostęp do internetu i możesz użyć edytora PDF online na każdym urządzeniu. Gorzej jeśli z jakichś przyczyn, nie masz stałego dostępu do sieci. Wtedy bezpieczniej jest pobrać konwerter plików na urządzenie.

Aplikacje na telefon do edycji PDF

A jak edytować PDF na smartfonie? Czy też online albo za pomocą odpowiednich aplikacji? Jeśli chodzi o smartfony z Androidem, jest kilka ciekawych i darmowych, które możesz śmiało pobrać na swoje urządzenie. Gorzej wygląda sytuacja z iOS’em, ponieważ aplikacje dostępne w AppStore są płatne. Tylko Adobe Acrobat jest darmowa – choć daje niewielkie możliwości edycji, a za dodatkowe funkcje trzeba zapłacić. Przedstawimy więc najpierw najczęściej używane aplikacje, które umożliwiają zamianę z PDF na Word lub samą edycję pliku PDF w Androidzie, a potem na iOS.

Microsoft Word: pisz, edytuj, udostępniaj w drodze

Wspominaliśmy już o programie Microsoft Word. W Sklepie Play możesz go pobrać także na swój smartfon i właśnie jego używać do zamiany PDF. Wystarczy, że otworzysz wybrany plik PDF przez aplikację Microsoft Word. Przed wykonaniem polecenia, program poinformuje Cię o możliwej zmianie formatowania dokumentu. Potem otworzy go już z własnym rozszerzeniem – Doc lub Docx. Od tej pory możesz wprowadzać zmiany, a oryginalny plik PDF i tak nie zostanie zmieniony.

PDF Czytnik&Edytor (Xodo PDF Reader&Editor)

Xodo PDF to czytnik i edytor PDF. Dzięki niemu możesz czytać, podpisywać, komentować i udostępniać pliki w tym formacie. Możesz też wypełniać formularze w formacie PDF. Dodatkowe atuty tej aplikacji to automatyczna synchronizacja z Dropboxem i Dyskiem Google oraz szybki silnik do przeglądania i nawigacji plików. Możliwości tej aplikacji są dość ograniczone, ale bardzo często wystarczają.

Xodo do edycji plików PDF
Xodo PDF Reader&Editor / Źródło: play.google.com

Adobe Acrobat Reader for PDF

Darmowa aplikacja na urządzenia z systemem iOS. Jedyną apką jest wspomniany już Adobe Acrobat Reader. Niestety służy on głównie do otwierania plików PDF. Na szczęście pozwala na drobne możliwości edycji – dodanie podpisu lub komentarza, wypełnienie formularza. Może właśnie tyle Ci wystarczy – za więcej opcji trzeba uiścić zapłatę.

Jak edytować PDF na komputerze?

Edytowanie plików PDF na komputerze jest proste, jednak może się nieco różnić w zależności od tego, z jakiego komputera korzystasz. Zobacz więc, jak edytować plik PDF na komputerze PC z systemem Windows i na Mac.

Edycja PDF na komputerach PC (Windows)

Najwygodniejszym programem, który pomoże Ci dokonać zmiany z PDF na doc/docx jest Microsoft Word. Jeśli go masz, to wiele rzeczy będziesz mógł dowolnie zmienić. Jeśli nie, możesz skorzystać z darmowego programu PDF–XChange Editor, który umożliwia bardzo podstawową edycję. Niestety za dodatkowe funkcje trzeba zapłacić.

Jeżeli chcesz wprowadzić modyfikacje w dokumencie, pomocny może być darmowy edytor PDF od Canva. Po zaimportowaniu pliku w programie, da się edytować bloki tekstowe, grafiki czy kształty, zmieniać kolory lub dodawać komentarze. Gdy zakończysz wprowadzanie zmian, dokument możesz wyeksportować jako PDF lub też konwertować go do innego formatu.

Pliki PDF możesz edytować za darmo także w Canvie | Źródło: canva.com

Jak to zrobić? Procedura nie jest przesadnie skomplikowana – tłumaczymy ją krok po kroku poniżej:

 1. Na stronie głównej canva.com, kliknij przycisk Utwórz projekt (prawy górny róg), następnie wybierz Zaimportuj plik. Możesz wtedy wybrać dowolny plik PDF ze swojego dysku, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by go po prostu przeciągnąć i upuścić na obszar roboczy.
 2. Wybrany plik PDF będzie dostępny w sekcji Twoje projekty. Klikając go, przejdziesz do edycji tego pliku – możesz zmienić praktycznie wszystko: obrazy, grafikę, tekst, słowem wszystko, co jest w nim obecne.
 3. Po zakończeniu prac możesz pobrać dokument – kliknij Udostępnij (prawy górny róg) i przejdź do Pobierz. Tam możesz zmienić format pliku (np. na PNG lub SVG, ewentualnie pozostawić go jako PDF). Gotowe!

W przypadku, gdy potrzebujesz tylko wyciągnąć pojedynczą stronę dokumentu PDF albo łączyć lub dzielić pliki w tym formacie, to pomoże ci w tym darmowa aplikacja PDF Split and Merge. Trzeba przyznać, że zdecydowana większość programów do edytowania PDF jest płatna i to coraz częściej na zasadzie subskrypcji.

Edycja PDF na komputerach Mac

Komputery Apple z systemem MacOS mają wbudowaną aplikację, która umożliwia edycję plików PDF. Chodzi o Podgląd. Jeśli otworzysz PDF właśnie przez Podgląd, to możesz dodawać lub usuwać tekst, podkreślać go, rysować na dokumencie, wstawiać notatki i komentarze. Możesz też skopiować treść dokumentu, zmieniać kolejność stron, dodawać je lub usuwać. Jak widać, jest to dość kompletne narzędzie. Zrobisz nim naprawdę wiele i nie musisz za to płacić. Programy do edycji PDF na Maca, które mógłbyś pobrać z internetu, są niestety płatne.

Pozostaje jeszcze jedna opcja, o której wspominaliśmy już na początku – edytory PDF online. Można z nich korzystać i na komputerach z Windowsem i z MacOS.

Jak edytować plik PDF do Worda?

Jeśli chcesz edytować PDF do Word za pomocą programu Microsoft Word, wykonaj następujące kroki:

 • Otwórz program i wejdź w Plik > Otwórz.
 • Znajdź plik PDF i go otwórz (czasem trzeba użyć opcji Przeglądaj i wyszukanie pliku w folderze).
 • Program wyświetli informację, że utworzy kopię pliku PDF i przekonwertuje go na własny format. Zatwierdź wiadomość, klikając OK.
Jak najsprawniej edytować pliki PDF? Użyj konwertera online!
Konwertery online to proste narzędzia do zmiany rozszerzenia PDF. Nie trzeba ich nawet instalować

To banalnie proste. Jeżeli nie masz Worda, możesz skorzystać z konwerterów PDF online. Wśród darmowych to np.: pdf2doc, smallpdf, sodapdf, freepdfconvert i wiele, wiele innych. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę „konwerter pdf do word online”, a pojawi się mnóstwo wyników z darmowymi konwerterami.

W plikach PDF przesyłamy sobie dokumenty, formularze, pobieramy e-booki. Cenimy ten format za to, że po otwarciu wygląda dokładnie tak samo jak na komputerze PC, na Macu, a także na smartfonie czy tablecie. Niekiedy jednak musimy wprowadzić w pliku PDF pewne zmiany – dodać podpis lub komentarze, scalić kilka plików w jeden albo jeden podzielić na kilka, wstawić tabelę lub hiperłącze. Na szczęście jest wiele sposobów, żeby to zrobić.

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *