Poradniki

09.11.2022 15:34

Dwa monitory do komputera – czy warto? Jak podłączyć dwa monitory do laptopa?

Komputery Windows
21
2
5
21
2

Podłączenie dwóch monitorów do jednego komputera lub laptopa otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości pracy i zabawy. Jak podłączyć dwa monitory do laptopa? Dowiesz się z artykułu!

Dwa monitory do laptopa lub komputera dają nam spore pole do manewru, jeśli chodzi o rozmieszczenie otwartych w systemie Windows 10 okien. Komunikator na jednym ekranie, dokument w Wordzie na drugim? Nie ma problemu! A może odrobina relaksu? Pierwszy monitor może pokazywać nam wyniki meczów, podczas gdy cieszymy się rozrywką na drugim

Pozostaje oczywiście kluczowa kwestia – jak podłączyć dwa monitory do komputera? W przypadku stacjonarnego PC nie jest to dużym problemem. Gorzej będzie, jeśli podobną operację chcielibyśmy przeprowadzić na domowym laptopie. Większość modeli wyposażona jest bowiem w jeden port HDMI. 

Sprawdź też: TOP 10 monitorów w budżecie do 2000 PLN

Dwa monitory do komputera – kiedy warto? 

Praca na dwóch monitorach jest popularna szczególnie wśród grafików, projektantów, i programistów. Jednak dwa monitory do laptopa lub komputera przydają się w wielu pracach biurowych. Również osoby pracujące z tekstem czy arkuszami w Excelu mogą zyskać wiele swobody dzięki dodatkowej powierzchni roboczej. Przydaje się ona choćby do szybkiego przenoszenia danych z jednego pliku do drugiego. 

Praca na wielu monitorach pozwala znacząco zwiększyć wydajność pracy lub komfort grania w gry. Wykonywane przez nas zadania czy po prostu zabawa są znacznie skuteczniejsze dzięki kilku ekranom. Docenią to szczególnie pracujące na kilku aplikacjach równocześnie. Dwa monitory do komputera, laptopa to często niezbędne rozwiązanie wśród osób montujących materiały wideo.

Praca na dwóch monitorach do jednego komputera
Praca na dwóch monitorach potrafi być znacznie wygodniejsza

Drugi ekran to niemalże mus w przypadku posiadaczy laptopów. Oglądanie filmów i granie w gry jest znacznie przyjemniejsze na dużym monitorze lub telewizorze. Po podłączeniu do niego notebooka, wbudowany w urządzenie ekran można wyłączyć lub potraktować jako dodatkowy. Osoby streamujące na Twitchu lub YouTube często posiadają dwa monitory do laptopa lub komputera, ponieważ znacznie łatwiej im prowadzić transmisję w ten sposób.

Kabel do monitora – jakie złącza musi mieć komputer?  

Zanim zdecydujemy się na zakup monitora (lub kilku), koniecznie musimy sprawdzić liczbę i rodzaj portów, jakie posiada nasz komputer. Zaoszczędzimy sobie w ten sposób wiele nerwów. Nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać, dlaczego kłopotliwe jest podłączenie do PC monitora, jeśli nie posiada on właściwych portów. 

Obecnie standardem są porty HDMI oraz DisplayPort. Za ich pomocą można przesyłać sygnał cyfrowy wideo oraz audio. Ten pierwszy jest znacznie popularniejszy – port HDMI posiada praktycznie każdy model laptopa. DisplayPort znajdziemy przede wszystkim w wydajnych kartach graficznych oraz monitorach gamingowych.

KODY RABATOWE MORELE

Posiadacze starszych komputerów mogą posiadać sprzęt wyposażony w gniazda DVI lub D-Sub. Na rynku nadal znaleźć można monitory obsługujące te standardy. Nie powinno być zatem problemu z podłączeniem do nich dodatkowego ekranu. Aby podłączyć dwa monitory do komputera to nasza karta graficzna musi być wyposażona w co najmniej dwa wejścia HDMI lub inne, które obsługuje nasz monitor.

Jeśli nasz komputer i monitor nie mają kompatybilnych ze sobą portów, można próbować zaopatrzyć się w stosowną przejściówkę. Popularne są chociażby kable DVI-D-Sub oraz DVI-HDMI.

Jak podłączyć dwa monitory do laptopa?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej – zdecydowana większość współczesnych laptopów wyposażona jest tylko w jeden port HDMI. Stwarza to oczywisty problem dla wszystkich, którzy chcieliby podłączyć do notebooka nie jeden, a dwa dodatkowe wyświetlacze. W takiej sytuacji skazani możemy być na różnego rodzaju adaptery i replikatory np. z USB-C na HDMI. 

Jeśli laptop posiada złącze USB-C, możemy pokusić się o zakup monitora również posiadającego ten port. Wtedy drugi monitor podłączymy standardowo pod HDMI. Oczywiście w najlepszej sytuacji są posiadacze laptopów z kilkoma wejściami, np. HDMI, DisplayPort i/lub DVI. Wtedy wystarczy dobrać odpowiednie (tj. kompatybilne) wyświetlacze. 

Sprawdź też: Bezprzewodowe przesyłanie obrazu z komputera na ekran telewizora – jak to zrobić?

Niestety nie można swobodnie podłączyć dwóch monitorów tylko pod jeden port HDMI. Teoretycznie jest to możliwe po użyciu specjalnego replikatora, który musi być podłączony pod port USB-C! Jednak to rozwiązanie pozwoli tylko na wyświetlenie na obu wyświetlaczach tego samego obrazu. Jeżeli Twój komputer przenośny nie posiada USB-C, to dwa monitory do laptopa będą niemożliwe do podłączenia.

Dwa monitory do laptopa – Windows 10 jest na to gotowy

Po podłączeniu dodatkowego monitora do laptopa lub dwóch monitorów do komputera stacjonarnego, system operacyjny Windows 10 powinien automatycznie wykryć i rozpoznać urządzenia. Niezależnie od zastosowanego złącza (HDMI, DisplayPort, DVI, D-Sub) powinniśmy uzyskać możliwość wyświetlania obrazu na dwóch (i więcej) monitorach. 

Po podłączeniu laptopa do zewnętrznego monitora, Windows domyślnie i “z automatu” ustawia tryb wyświetlania na powielanie ekranu. Oznacza to, że na laptopie będziemy widzieć to samo, co na monitorze zewnętrznym. Jeśli na dodatkowym ekranie nic się nie wyświetla, warto uruchomić ponownie komputer. Gdyby to nie pomogło, przechodzimy do ustawień Windows 10. 

Podłączenie dwóch monitorów do laptopa
Podłączenie dwóch monitorów do laptopa jest zwykle trudniejsze niż w przypadku komputerów stacjonarnych

Konfiguracja Windows 10 do pracy na kilku monitorach

Aby skonfigurować odpowiadający nam sposób wyświetlania obrazu na kilku monitorach, musimy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pulpicie i wybrać opcję Ustawienia ekranu. Analogicznie możemy też wybrać Ustawienia z Menu Start, dalej klikamy w System oraz Ekran. Tutaj znajdziemy wszystkie interesujące nas opcje.

Przede wszystkim możemy określić, jakie jest rozmieszczenie monitorów względem siebie. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu tego elementu, znacznie wygodniej będzie nam przesuwać kursor myszy między ekranami, gdy mamy podłączone dwa monitory do laptopa. Jeśli nie zgadza nam się liczba widocznych w tym oknie monitorów lub nie możemy dojść do tego, “który jest który”, pomogą nam przyciski Identyfikuj oraz Wykryj.

Sprawdź też: Jak podłączyć telefon do telewizora bezprzewodowo lub po HDMI? Prosta instrukcja

W ustawieniach ekranu możemy określić jasność i kolory wyświetlacza, a także skalę, układ oraz jego rozdzielczość. W przypadku podłączania do komputera kilku monitorów będzie nas interesować przede wszystkim opcja Wiele ekranów. Tutaj zdecydujemy, czy obraz ma być rozszerzony czy też powielony na wszystkich wyświetlaczach

Istnieje też możliwość ograniczenia pokazywanego obrazu tylko do jednego z monitorów. Natomiast dzięki opcji Ustaw ten wyświetlacz jako główny możemy określić, na którym ekranie domyślnie mają znajdować się ikony pulpitu i pasek zadań. 

21
2

Podziel się:

Komentarze (5)

Da się tak zrobić. Ja w swoim laptopie(Asus) podłączyłem jeden monitor pod hdmi, a drugi pod wejście usb c. Potrzebna była jedynie przejściówka usb c-Displayport.

Analogiczne pytanie – czy można podłączyć jeden monitor pod HDMI, a drugi pod usb-c? Tzn. jeśli mam w laptopie obydwa wyjścia, to mogę być pewien, że mogę tak podłączyć niezależnie dwa monitory? Dzięki z góry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.