1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Dowiedz się, jak włączyć kamerę w laptopie z Windowsem i MacBooku. Uruchamianie kamery

Poradniki

4 miesiące temu

Dowiedz się, jak włączyć kamerę w laptopie z Windowsem i MacBooku. Uruchamianie kamery

Komputery Windows
1
0
0
1
0

W dobie dzisiejszej pracy zdalnej kamera wbudowana w laptopa staje się przydatniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Wciąż są jednak użytkownicy mający problem z jej włączeniem. Podpowiadamy, jak tego dokonać w Windows 10.

Uruchamianie kamery w laptopie z Windowsem 10

Jak włączyć rejestrator obrazu, abyś mógł korzystać z niego w razie potrzeby? Istnieją dwie podstawowe, nieskomplikowane metody, które zazwyczaj okazują się w pełni skuteczne. Pierwszy sposób to zastosowanie specjalnego skrótu klawiaturowego. Równoczesne użycie przycisku Fn i klawisza z ikoną kamery powoduje wzbudzenie obiektywu. 

Pamiętaj jednak, że wspomniana technika sprawdza się tylko w przypadku urządzeń z zakodowaną wcześniej kombinacją. Istnieją przenośne komputery pozbawione wspomnianej opcji, a czasem występują także inne metody połączenia w zależności od modelu lub marki. Informacji na ten temat najlepiej szukać w instrukcji obsługi, jeśli producent ją dostarcza.

Uruchamianie kamery - webcam
Kamera internetowa to bardzo przydatny gadżet – szczególnie w ostatnich czasach

W systemie operacyjnym Windows 10 możesz również skorzystać z menu Start. Po pojawieniu się listy programów zainstalowanych na dysku, na samej górze powinieneś odnaleźć aplikację Aparat. Kliknięcie odnośnika przeniesie Cię od razu do głównego okna kamery w laptopie z podglądem na widoczny dla niej obraz. 

Uruchamianie kamery w MacBooku

W laptopach od Apple wyposażonych w MacOS’a podobnie jak w urządzeniach z Windows 10 uruchamianie kamery odbywa się automatycznie po włączeniu software’u, który wymaga jej do prawidłowego działania. Wtedy konieczne jest jedynie wyrażenie przez Ciebie zgody na udzielenie dostępu do danych rejestrowanych za pomocą obiektywu. Dotyczy to szczególnie rozmów prowadzonych przy użyciu komunikatorów internetowych.

Sprawdź też: Dbanie o baterię w laptopie – nawyki, które wydłużają jej żywotność

Jeśli chcesz zainicjować pracę wideorejestratora w MacBooku samodzielnie, w pierwszej kolejności powinieneś zlokalizować folder systemowy z wszystkimi programami. Tam znajdziesz aplikację o nazwie Photo Booth. Dwukrotne kliknięcie jej ikony przenosi Cię do panelu sterowania, umożliwiającego rozpoczęcie nagrywania obrazu za pomocą wbudowanego aparatu. Przebieg całego procesu mocno przypomina ręczny sposób z Windowsa 10.

Kamera w laptopie nie działa? Powodem może być przysłona obiektywu

Po zastosowaniu opisanych wcześniej metod spostrzegasz, że kamera w laptopie nie działa – na monitorze widzisz wyłącznie czarne okno, a zatem sprzęt nie filmuje? Kiedy spotyka Cię taka niespodzianka, najpierw skontroluj, czy problem dotyczy niesprawnego wyposażenia komputera. Jak sprawdzić, czy kamera w laptopie działa prawidłowo? W systemie Windows 10 należy uruchomić Menedżer urządzeń – najlepiej wykorzystać w tym celu pole wyszukiwania w lewym, dolnym rogu ekranu.

Uruchamianie kamery - wbudowana kamera
Większość współczesnych laptopów posiada kamerkę wbudowaną w ramkę nad ekranem

Co dalej? Po wejściu do panelu zarządzania poszczególnymi akcesoriami na widocznej tam liście powinieneś zobaczyć folder o nazwie Aparaty fotograficzne. Rozwinięcie go ukaże Ci wszystkie wideorejestratory dostępne w Twoim modelu – zazwyczaj występuje jeden, ewentualnie dwa egzemplarze. Dwukrotne kliknięcie zlokalizowanej ikony wyświetla sekcję z najważniejszymi informacjami na temat aparatu. Jeśli widzisz tam komunikat: To urządzenie działa poprawnie, prawdopodobnie problem leży gdzie indziej.

A zatem, dlaczego nie działa kamera w laptopie? Powodem może być na przykład wbudowana przesłona obiektywu, zasunięta fabrycznie na całej jego powierzchni. Niektóre komputery przenośne posiadają przyrządy do nagrywania z ruchomymi pokrywami. Z jednej strony stanowią one zabezpieczenie sprzętu, a z drugiej pozwalają na zachowanie prywatności. Jeżeli kamera nie działa, w laptopie najprawdopodobniej zamknięto opisany element.

Sprawdź też: Jak powiększyć i zmniejszyć ekran? Powiększanie ekranu i obrazu na laptopie, w grze – wszystkie sposoby

Po zlokalizowaniu aparatu (w laptopach w lwiej części przypadków kamera znajduje się nad ekranem i jest wbudowana w obudowę w środkowej jej części) należy odszukać przełącznik aktywujący i dezaktywujący przesłonę. Powinien znajdować się obok obiektywu – często jest on bardzo mały, zatem należy przyjrzeć się dokładnie. Po odszukaniu go wystarczy, że ręcznie zmienisz położenie tej części, a wszystko powinno działać prawidłowo.

Co zrobić, jeśli mimo przestawienia osłony obiektywu podczas nagrywania wciąż widać wyłącznie czarne okno? Wtedy prawdopodobnie masz do czynienia z wadliwym sprzętem lub nie posiadasz na swoim komputerze aktualnych sterowników. Instalacja aktualnego oprogramowania zazwyczaj rozwiązuje ten problem. W przedstawionej sytuacji najlepiej wykorzystać systemowe narzędzia do wykonywania wspomnianego procesu – odszukasz je tak w Windowsie 10 (w Panelu sterowania), jak i MacOS (w Preferencjach systemowych).

Uruchamianie kamery - śledzenie
Czy nasze kamery nas ciągle śledzą? Tak twierdzą niektórzy

Zaklejanie kamerki w laptopie teoria spiskowa czy racjonalna próba walki z inwigilacją producenta?

Częstą praktyką wśród użytkowników posiadających kamery w swoich laptopach, jest zaklejenie ich naklejkami bądź taśmą. Według badań firmy HP, czyli czołowego producenta na rynku, ten krok podejmuje co najmniej 60% ankietowanych. Tego rodzaju zachowania wiążą się z obawami użytkowników przed filmowaniem ich twarzy bez udzielonej wcześniej zgody. Dla jednych to tylko przesadna histeria i szerzenie teorii spiskowych, a dla drugich poważne zagrożenie, lekceważone przez osoby nieostrożne. Jak jest naprawdę? Czy kamera w laptopie szpieguje?

Sam osprzęt służący do nagrywania nie stwarza większego ryzyka w zakresie nieoczekiwanego rejestrowania obrazu bez Twojej świadomości. Rozpoczęcie pracy obiektywu odbywa się automatycznie po włączeniu danej aplikacji lub ręcznie poprzez wykorzystanie przedstawionych wcześniej metod, ale komputer za każdym razem czeka z uruchomieniem akcesorium do momentu, gdy zaakceptujesz prośbę programu. Dopiero po udzieleniu uprawnień software otrzymuje dostęp, co chroni Cię przed realizowaniem niechcianych materiałów wideo.

Laptopy multimedialne w dobrych cenach

Takie zabezpieczenie w formie cyfrowej trudno złamać, dlatego raczej nie powinieneś mieć przesadnych obaw. Z drugiej strony warto jednak zachować ostrożność, ponieważ doświadczeni hakerzy potrafią włamać się do systemu i przejąć kontrolę nad kamerą w laptopie. Koniecznie unikaj wątpliwej jakości komunikatorów internetowych, a także regularnie aktualizuj sterowniki aparatu – te czynności zapewniają wystarczającą ochronę.

Wiesz już, jak sprawdzić, czy Twoja kamera w laptopie działa i znasz sposoby na jej prawidłowe uruchamianie. Cały proces nie jest szczególnie skomplikowany, a na dodatek nie zajmuje wiele czasu – dotyczy to zarówno Windowsa 10, jak i MacOS’a. Ewentualne problemy związane z zamkniętą przesłoną też możesz rozwiązać w dosłownie kilka sekund. Tak naprawdę wystarczy wykonanie kilku prostych kroków omówionych w tym artykule.

Uruchamianie kamery - włamanie, laptop
Ryzyko włamania się do kamery naszego komputera jest stosunkowo niewielkie, ale faktycznie istnieje
1
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.