1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czym jest superksiężyc? Wszystko, co musisz wiedzieć o tym zjawisku

Poradniki

30.09.2021 17:55

Czym jest superksiężyc? Wszystko, co musisz wiedzieć o tym zjawisku

Nauka
11
1
0
11
1

Superksiężyc to zjawisko, którego obserwacja może wzbudzać wiele emocji. Czy Księżyc rzeczywiście raz na kilkanaście miesięcy się powiększa? Jak pełnia wpływa na nasze samopoczucie i sen? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące Superksiężyca!

Superksiężyc – definicja

Każdy na pewnym etapie swojego życia interesował się kosmosem i otaczającymi nas ciałami niebieskimi. Księżyc swoim wpływem na Ziemię zachwyca, a badania i obserwacje na jego temat prowadzone są nieprzerwanie od wieków. Pełnia jest interesującym zjawiskiem, ale co jeśli powiększymy Księżyc o co najmniej kilka procent? Kilka razy do roku można gołym okiem zauważyć delikatną zmianę w wielkości Satelity – nazywa się to zjawisko Superksiężycem.

Superksiężyc to fenomen, w którym naturalny Satelita podczas pełni wydaje się o nawet 17 procent większy i 30 procent jaśniejszy. Dzieje się tak dzięki osiągnięciu przez niego perygeum – znajduje się wtedy w najbliższym punkcie w stosunku do Ziemi. Jest to odległość ok. 363.300 km od globu. Dla porównania, apogeum (najdalszy punkt na orbicie) znajduje się 405.500 kilometrów od Ziemi.

superksiężyc

Jak wiadomo, Srebrnego Globu nie da się powiększyć, ale dzięki naturalnym zjawiskom, możemy poczuć się tak, jakbyśmy doświadczali jego zwiększania. Dzieje się tak przez eliptyczny kształt orbity Księżyca, który sprawia, że kilka razy do roku zbliża się on do naszej planety, dając wrażenie bycia znacznie większym.

Nazwa tego zjawiska została wprowadzona przez Richarda Nolle’a jako określenie na zaćmienie Księżyca połączone z pełnią podczas przebywania w najbliższym punkcie na orbicie. Z czasem zostało to zmodyfikowane i aktualnie używa się tego określenia, mówiąc o samej pełni w perygeum.

Ile razy w roku występuje superksiężyc?

Słysząc termin „Superksiężyc”, można pomyśleć, że mowa o czymś nieprzystępnym, nadzwyczajnym lub rzadkim. ” Super” w tej nazwie opisuje wielkość Satelity i nie ma żadnego związku z nadprzyrodzonymi mocami!

superksiężyc nad wodą

Superksiężyc występuje średnio raz na 14 miesięcy i zawsze są to dwie lub trzy pełnie z rzędu. Tegoroczne majowe zjawisko połączone było z zaćmieniem Księżyca, co poskutkowało w nietypowym, lecz znajomym, wyglądzie ciała niebieskiego. Świecąca kula była nie dość, że pokaźnych rozmiarów to jeszcze w intensywnym, pomarańczowym kolorze. Całkowite zaćmienie księżyca jest możliwe, kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdują się w jednej linii. Zjawisko krwistego Księżyca w tym roku nie było widoczne z Polski, ale dzięki uprzejmości fotografów z Ameryki nie dało się przegapić tego fenomenu.

Kiedy pojawi się następny superksiężyc?

Superksiężyc jest niezaprzeczalnie ciekawym zjawiskiem, które pojawia się od trzech do czterech razy w ciągu roku i zawsze kolejno po sobie. Dla przykładu Superksiężyc w 2021 był widoczny na niebie w nocy z 26 na 27 kwietnia oraz podczas Pełni Kwiatowego Księżyca dokładnie miesiąc później. Następny rok będzie wyglądać podobnie, Satelita Ziemi rozświeci niebo dwa razy, w czerwcu i lipcu.

Niektóre Superksiężyce mogą pochwalić się byciem optycznie większymi niż ich poprzedniki. Warto pamiętać o tym, że Księżyc nie zmienia swojej wielkości, jest on jedynie bliżej Ziemi, co powoduje, że wydaje się większy. Do tej pory, największa. Rekordowym zjawiskiem był Superksiężyc w listopadzie 2016 roku. Satelita wówczas wydawała się ok. 23 procent większa od przeciętnego Księżyca podczas pełni. Następny raz tak ogromny Księżyc będzie można zobaczyć dopiero w 2034 roku.

częstotliwość występowania superksiężyca

Kiedy pojawi się następny Superksiężyc?

Następne zjawisko będzie miało miejsce dokładnie 14 czerwca 2022 roku, ale jeśli z jakiegoś powodu je przegapisz to bez obaw! Luna znajdzie się blisko globu kolejny raz już dokładnie miesiąc później, bo 13 lipca. Rok po nich, sierpień będzie równie ciekawy, bo wtedy Superksiężyc będzie można spotkać na niebie pierwszego i ostatniego dnia miesiąca.

Jak widać, bliskie pełnie następują miesiąc po miesiącu i tylko w jednym okresie w roku. Mimo że na kolejne zjawisko musimy czekać jeszcze niecały rok to na pewno warto!

Czy Superksiężyc wpływa na Ziemię i ludzi?

To czy Księżyc ma wpływ na ludzkie zachowania, od lat jest tematem wielu dyskusji. Jedni twierdzą, że skoro oddziałuje na fale to musi też przyczyniać się do zmian zachodzących w ludziach – w ludzkim ciele przecież jest ponad 60% wody! Inni zaś nie kryją swojego sceptycyzmu i wprost wyrażają niechęć do teorii mówiącej o wpływie ciała niebieskiego na sen czy inne zachowania ludzkie. Co jednak jest prawdą? Ile prawdy jest w stwierdzeniu, że jakość snu zmniejsza się właśnie podczas pełni?

Badania przeprowadzone przez grupę naukowców z Ameryki dowodzą pewną zależność między snem a pełnią Księżyca. Różnice między grupami badanymi zostały przedstawione tak, żeby nie było żadnej wątpliwości w ich skuteczności. Uczestnicy pochodzili z dużego miasta Seattle i północnej części Argentyny, gdzie dostęp do elektryczności był ograniczony lub zablokowany. Badacze obserwowali uczestników przez co najmniej dwa cykle księżycowe i wyniki ich badań mogą zadowolić zarówno sceptyków, jak i zwolenników teorii o wpływie Księżyca na ludzi.

Superksiężyc nad molo

Grupa badawcza wykazała związek między jakością i długością snu a fazami Satelity. Obie grupy na kilka dni poprzedzających pełnię wykazały zmianę w godzinach, o której zwykle kładły się spać – różnica równała się ok. 30 minutom. Zauważalna była już od 5 do 3 dnia przed pełnią. Lider badaczy Horacio O. de la Iglesia tłumaczy, że spowodowane jest to najprawdopodobniej większą ilością światła płynącego z Księżyca po zmroku. Uczestnicy badania w dni poprzedzające pełnię nie tylko szli spać później, ale też spali krócej.

Podczas Superksiężyca mieszkańcy terenów nadmorskich mogą odczuć zmianę w przypływach i odpływach. Będą one intensywniejsze, a fale wyższe niż podczas innych faz Księżyca. W te dni osoby przebywające blisko wybrzeży powinny zachować szczególną ostrożność – do wielkości fal mogą też dołączyć warunki atmosferyczne i narazić ludzi na niebezpieczeństwo.

Zobacz: Czerwony Księżyc – co to jest, kiedy wystąpi, co oznacza? Wszystko o krwawym księżycu

Dzięki zmieniającej się orbicie Księżyca niekiedy możemy doświadczyć zjawiska Superksiężyca nawet cztery razy w ciągu roku! Warto choć raz w życiu poświęcić czas na podziwianie tak ciekawego fenomenu. Interesują Cię zjawiska powiązane z Naturalnym Satelitą Ziemi? Podziel się w komentarzu!

11
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.