czujnik zblizeniowy w telefonie

Poradniki

31.05.2021 14:23

Czujnik zbliżeniowy w telefonie — jak działa i co zrobić, gdy stwarza problemy?

Telefony i tablety
10
0
0
10
0

Być może zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób działa czujnik zbliżeniowy w telefonie z systemem Android lub iOS — co musisz o nim wiedzieć? Czy jest ważnym elementem wyposażenia twojego telefonu? Wyjaśniamy!

Co to jest czujnik zbliżeniowy? Jak działa czujnik zbliżeniowy w telefonie?

Czujnik zbliżeniowy, jak sama wskazuje, to detektor, który reaguje na ruch. Zapewne zauważyłeś, że podczas rozmowy telefonicznej, ekran urządzenia wygasza się — odpowiedzialny jest za to właśnie czujnik zbliżeniowy. Sensor wychwytuje obecność obcych ciał z bliskiej odległości. Robi to za pomocą emitowania pola elektromagnetycznego, wykorzystuje też podczerwień w telefonie.

Istnieje wiele rodzajów czujników zbliżeniowych. Ich różnorodność wynika z zastosowania — jedne czujniki lepiej wykrywają obiekty zrobione z metalu, inne natomiast są bardziej wyczulone na przedmioty z drewna itd. W tabletach, laptopach i telefonach wykorzystuje się czujniki pojemnościowe. Czujnik zbliżeniowy indukcyjny jest z kolei sensorem, który najlepiej sprawdza się w wykrywaniu metalowych przedmiotów. Praca sonarów i radarów opiera się natomiast na działaniu czujników ultradźwiękowych i fotoelektrycznych. Ten drugi rodzaj sensora, zwany także czujnikiem światła, wykorzystywany jest w różnego rodzaju maszynach, ale także dyscyplinach sportowych. 

czujnik zblizeniowy w telefonie

Warto zastanowić się, czy detekcja zbliżeniowa w telefonie jest faktycznie tak ważnym elementem wyposażenia. Wyobraź sobie sytuację, w której rozmawiasz z kimś przez telefon i przykładasz urządzenie do twarzy. Smartfon bez czujnika nie zablokowałby samodzielnie ekranu i wówczas podczas rozmowy mógłbyś niekontrolowanie wykonywać różnego rodzaju ruchy uchem bądź policzkiem, np. włączać aplikacje lub nieświadomie wyciszyć mikrofon albo wyciszyć rozmowę. Zasada działania tej funkcji jest prosta — czujnik zbliżeniowy blokuje ekran urządzenia w momencie, kiedy wyczuwa niepożądane obiekty. Daje to komfort rozmowy bez martwienia się o odpowiednie ustawienie telefonu czy aktywowanie różnych funkcji w smartfonie.

Ekran telefonu włącza się lub wyłącza bez powodu? Winny może być czujnik zbliżeniowy

Sprawny czujnik zbliżeniowy powinien reagować na przypadkowe ruchy i blokować możliwość odpowiadania na dotyk, np. gdy rozmawiasz przez telefon i mimowolnie dotykasz ekran bokiem twarzy. Jeśli w takiej sytuacji sensor nie reaguje, a ponadto ekran telefonu włącza się lub wyłącza bez konkretnej przyczyny, może to oznaczać, że czujnik zbliżeniowy jest uszkodzony.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Ekran nie wyłącza się podczas połączenia

Zasada działania czujnika zbliżeniowego jest dosyć prosta, dlatego niepokojące mogą być sygnały, które pokazują, że nie spełnia on swojej funkcji. Brak reakcji na ruch nie zawsze musi wiązać się z uszkodzonym czujnikiem. Czasami przyczyny mogą okazać się proste i będziesz w stanie sam je zdiagnozować i naprawić sensor.

Na początek warto wskazać, gdzie detekcja zbliżeniowa jest zlokalizowana na urządzeniu. Zazwyczaj producenci umieszczają go w dwóch miejscach: na samej górze nad wyświetlaczem w przypadku modeli, których wyświetlacz nie wypełnia całego ekranu, a wydzielony jest ramką albo na dole urządzenia, pod wyświetlaczem, w sytuacji, kiedy wypełnia on cały ekran.

Kiedy już wiesz, w którym miejscu znajduje się czujnik zbliżeniowy, możesz przejść do sprawdzenia kilku rzeczy, które mogą wpływać na niepoprawne reagowanie sensora. 

Jedną z przyczyn nieprawidłowego sensora ruchu w telefonie może także być niski stan baterii lub zużycie sprzętu. Częstym powodem może być także nieusunięta folia zabezpieczająca z ekranu smartfona, która została założona tylko na czas transportu urządzenia w celach bezpieczeństwa. W przypadku kiedy na telefon została przyklejona folia, która ma chronić produkt przed mechanicznymi urazami, warto sprawdzić, czy folia jest przeznaczona dla tego konkretnego modelu. W zależności od tego, czy jest to telefon marki Samsung, Xiaomi czy też iPhone, czujnik zbliżeniowy może znajdować się w innych miejscach na ekranie, a co za tym idzie, odpowiednie dla tych urządzeń folie będą miały otwory w różnych miejscach. Folia niedostosowana do modelu smartfona może blokować czujnik zbliżeniowy albo zakłócać jego działanie.

Zobacz też: Nagrywanie rozmów w systemie Android – jak to zrobić? Najlepsze aplikacje do nagrywania rozmów

Czasami czujnik zbliżeniowy nie reaguje poprawnie, ponieważ jest zabrudzony. Warto sprawdzić, czy po usunięciu zanieczyszczeń, np. przy pomocy specjalnej ściereczki do czyszczenia powierzchni telefonu, sensor zacznie działać w prawidłowy sposób. 

Być może wpływ na nieprawidłowe działanie ma obudowa bądź osłona na telefon. Podobnie jak każda folia ochronna powinna być dopasowana do konkretnego modelu, tak również etui na smartfon winno być dostosowane do danego urządzenia. Obudowa może zasłaniać czujnik zbliżeniowy i tym samym blokować jego poprawne działanie.

Jeśli żadna z wymienionych propozycji nie jest przyczyną błędnej pracy czujnika, sprawdź działanie czujnika w systemie. Gdy okaże się ono nieprawidłowe, poszukaj pomocy u fachowców.

Jak sprawdzić czujnik zbliżeniowy — Android

Telefony są wyposażone w różnego rodzaju oprogramowania, dlatego instrukcja sprawdzenia czujnika zbliżeniowego będzie nieco inna, w zależności od danego systemu. 

Dla urządzeń z Androidem 8.0 należy najpierw znaleźć ikonkę „Ustawienia”, potem wejść w zakładkę „System”, dalej w „Informacje o telefonie” i „Pomoc”. Wśród podanych propozycji, w których możesz potrzebować pomocy, znajduje się pozycja „Bliskość ucha”. Kliknij ją i postępuj zgodnie z kolejnymi zaleceniami.

W przypadku modeli, które posiadają Android 6.0, 7.0, 7.1 i 7.1.1 zmiana wystąpi w otwieraniu poszczególnych zakładek. Najpierw należy wejść w „Ustawienia”, a potem od razu w „Informacje o telefonie” i „Pomoc” — pominięta została zakładka „System”. Po odszukaniu pozycji „Bliskość ucha” wykonuj polecenia, które ukazują się na ekranie.

Smartfony z systemami Android 4.2, 4.3, 4.4, 5.0 i 5.1 przedstawiają jeszcze inną drogę do sprawdzenia czujnika zbliżeniowego. Należy wejść w „Ustawienia”, następnie kliknąć „Informacje o telefonie”, a później zakładkę „Diagnostyka”. Tam wybierz zakładkę „Testuj urządzenie” i „Bliskość ucha”. Dalej standardowo realizuj wytyczne wskazane w instrukcji.

Jak wyłączyć czujnik zbliżeniowy w smartfonie?

Nieregularne działanie czujnika zbliżeniowego może być powodem do zdenerwowania, dlatego w takiej sytuacji warto zdecydować się na wyłączenie tej funkcji w telefonie.

Najpierw otwórz aplikację „Telefon”. Tam wybierz opcję „Menu”, a następnie „Ustawienia” lub „Ustawienia połączeń”. Wśród propozycji powinna wyświetlić się opcja ustawień działania czujnika zbliżeniowego. W zależności od modelu urządzenia oraz wersji oprogramowania dostępność do tej funkcji może być ograniczona. Jeśli jednak nie jest, wyłącz czujnik zbliżeniowy. Warto zrealizować do kogoś próbne połączenie, aby sprawdzić, czy sensor faktycznie przestał działać. Ekran telefonu nie powinien zostać zablokowany.

Zobacz też: Kody QR – kompleksowy poradnik. Czym są, jak działają, jak skanować kody QR?

Jak widać, detekcja zbliżeniowa to funkcja, która niewątpliwie poprawia komfort korzystania ze smartfona. Dopiero kiedy jej działanie zacznie szwankować, ludzie uświadamiają sobie jej przydatność. Aby czujnik zbliżeniowy dobrze spełniał swoje zadanie, należy dbać o niego w miarę swoich możliwości — regularnie go czyścić i uważać, aby nie zasłonić go obudową urządzenia. 

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *