1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. 5 programów do zmniejszania zdjęć — najlepsze i darmowe

Poradniki

2 miesiące temu

5 programów do zmniejszania zdjęć — najlepsze i darmowe

Programy i aplikacje
1
0
0
1
0

Potrzebujesz zmniejszyć rozmiar zdjęcia, zanim wrzucisz je na swoją stronę? Szukasz odpowiedniego programu, który wykona to zadanie? Dobrze trafiłeś — w niniejszym artykule postaramy się pomóc dokonać tego wyboru.

Program do zmniejszania zdjęć — kiedy staje się przydatny?

Wielkość i “ciężar” to bardzo ważne cechy zdjęć i obrazów. Zdarza się, że pojawiają się problemy, kiedy chcesz umieścić zdjęcia z lustrzanki na swojej stronie internetowej. Mimo że fotografie są świetnej jakości i zostały wykonane sprzętem najwyższej klasy, to ze względu na dużą rozdzielczość ich ładowanie trwa zbyt długo. W celu optymalizacji czasu ładowania plików graficznych na strony internetowe powstały specjalne programy do zmniejszania zdjęć. Można je znaleźć w wersji płatnej i darmowej. Poniżej skupimy się na najlepszych darmowych programach do zmniejszania rozmiaru zdjęć.

Zobacz też: Jak szybko i skutecznie wyostrzyć zdjęcie? Proste sposoby poprawy jakości zdjęcia w darmowych narzędziach

RIOT — prosty w użyciu program do zmniejszania zdjęć

Jednym z bezpłatnych programów do zmniejszania wielkości zdjęć jest RIOT – prosta i intuicyjna aplikacja. Narzędzie zmniejsza rozmiar danego pliku, nie psując przy tym jego jakości — nie widać zewnętrznych zmian na fotografii. Obrazy po zmianie można zapisać w formatach JPEG, PNG i GIF. Do innych funkcji programu należy m.in. możliwość edytowania zdjęć czy kompresowanie kilku zdjęć naraz.

Ten program do zmniejszania wagi zdjęć pozwala także na pracę w trybie pełnoekranowym, dzięki czemu można skupić się tylko na kompresowaniu plików, bez rozpraszania powiadomieniami z innych aplikacji. RIOT udostępnia opcję widoku dwupanelowego. Oznacza to, że na jednej części ekranu można wyświetlić oryginalny obraz, a na drugiej nowo powstały plik. 

RIOT to program do zmniejszania zdjęć za darmo, jednak tylko w przypadku prywatnego użytkowania. Z aplikacji tej możesz korzystać w ramach prowadzenia firmy, jednak wówczas musisz wpłacić określoną sumę na konto producenta.

FastStone Photo Resizer — program do hurtowego zmniejszania zdjęć

Źródło

Innym darmowym programem wartym polecenia jest FastStone Photo Resizer. To aplikacja, której zaletą jest przede wszystkim zmniejszanie rozmiaru wielu plików graficznych na raz. Wybór formatów, w jakich można zapisać nowy plik, jest ogromny — JPE, TIFF, TGA, BMP, PSD, JPEG2000 czy PNG. Program ten pozwala także na dokonywanie zmian w obrębie nowo powstałego pliku. Wśród narzędzi edytorskich znajduje się opcja dodawania tekstu wraz z całą pulą opcji zmiany czcionki, koloru czy tła napisu.

Pomniejszanie pojedynczego zdjęcia przebiega dość szybko — wystarczy wybrać plik, format, w jakim chcesz uzyskać przetworzony obraz, i opcję wygładzania. Aplikacja umożliwia też kompresję wielu fotografii jednocześnie po to, by proces ten trwał jak najkrócej. Zależy to jednak od liczby załadowanych plików graficznych. Jest to przydatna opcja, ponieważ przetwarzanie wielu obrazów zajmuje mniej czasu niż kompresja każdego zdjęcia osobno. 

XnView — przeglądarka do zdjęć oferująca opcje zmian rozmiaru — i nie tylko

Tym razem zamiast programu do zmiany rozmiaru zdjęć zaprezentowana zostanie przeglądarka dedykowana temu właśnie procesowi. XnView to platforma przeznaczona do kompresowania plików graficznych do wybranego rozmiaru i formatu. Warto wspomnieć, że XnView obsługuje ponad 500 formatów graficznych i umożliwia zapis nowo powstałego pliku w 70 z nich. 

XnView oferuje także szeroki pakiet narzędzi edytorskich umożliwiających modyfikację obrazu. W tej przeglądarce można stosować różnorodne filtry, przycinać, obracać zdjęcia czy dodawać tekst oraz znaki wodne. XnView jest dostosowany do tego, aby dokonywać hurtowej kompresji plików graficznych. Dodatkową opcją jest wyświetlanie określonych obrazów w formie pokazu slajdów, tworzenie galerii internetowych czy zrzutów ekranów.

Fotosizer — mały i prosty program do zmniejszania zdjęć

Źródło

Kolejnym darmowym programem do zmniejszania zdjęć jest Fotosizer. To proste narzędzie, które pozwala na zmianę rozdzielczości obrazów bez szkody dla ich jakości. Kompresja zachodzi, kiedy wybierzemy określone pliki graficzne i ustawimy oczekiwane parametry. Fotosizer, jak wiele innych aplikacji tego typu, posiada narzędzia edytorskie, dzięki którym poza zmniejszeniem rozmiaru zdjęcia, umożliwia jego modyfikowanie.

Dodatkową zaletą Fotosizera jest jego dostępność w polskiej wersji językowej. Jeśli obsługa programów graficznych w innych językach wykracza poza twoje możliwości, warto zdecydować się Fotosizer.

PIXresizer — alternatywa dla Fotosizera, narzędzia niewielkich rozmiarów

Program PIXresizer to już ostatni z prezentowanych narzędzi do zmniejszania wielkości plików. Aplikacja ta jest przystosowana do kompresji nawet stu plików jednocześnie! Zmniejszenie rozmiaru dokonuje się tutaj procentowo – możesz wybrać, czy chcesz zmienić wielkość obrazu o 25 proc., 50 proc., 75 proc. albo od razu o 100 proc. PIXresixer posiada narzędzia edytorskie, co umożliwia zmiany w obrębie obrazów. Poza zmniejszaniem wielkości plików aplikacja oferuje ich konwertowanie do różnych formatów.

Jak widać, zbyt duże rozmiary plików nie muszą być już utrudnieniem. Programiści wyszli naprzeciw temu problemowi i zaproponowali programy do zmniejszania zdjęć. Darmowy dostęp do takich aplikacji z pewnością ułatwi i przyspieszy pracę wszystkich, którzy na co dzień mają do czynienia z plikami graficznymi. Z technicznego punktu widzenia nie tylko znakomita jakość zewnętrzna ma znaczenie, ale przede wszystkim waga obrazów. To dzięki odpowiednim właściwościom fotografii strony internetowe, reklamy, plakaty zachwycają odbiorców. Możesz zapomnieć o długotrwałym ładowaniu się plików graficznych i razem z programami do zmniejszania zdjęć poprawić komfort swojej pracy. 

Zobacz też: Zmiana rozdzielczości zdjęcia – jak to zrobić?

1
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.