1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. 300 DPI ile to pikseli? Jak przeliczać DPI na piksele?

Poradniki

3 miesiące temu

300 DPI ile to pikseli? Jak przeliczać DPI na piksele?

Komputery
4
1
0
4
1

Czym jest DPI? Jak przeliczać DPI na piksele? Od czego zależy ta wartość i jakie ma znaczenie dla druku? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące DPI.

Czym jest DPI? Czym różni się od pikseli?

DPI („dots per inch”) to angielski skrótowiec oznaczający „punkty na cal”. DPI jest miarą rozdzielczości powszechnie używaną w druku – określa, ile kropek (zwanych też punktami lub plamkami) można znaleźć w calu wydrukowanego obrazu. Im wyższe DPI, tym mniejsze są tworzące grafikę kropki i tym większe ich zagęszczenie, co czyni obraz wyraźniejszym i bardziej szczegółowym.

Piksele to wartość informująca o tym, z ilu kropek składa się obraz w wersji cyfrowej. Ilość pikseli na cal określa się mianem PPI. Z pomocą tej miary możemy także określić maksymalną liczbę punktów (rozdzielczość), którą może wyświetlić ekran komputera, telewizora lub smartfona. W przeciwieństwie do pikseli, DPI nie daje nam informacji, jaki jest rozmiar danego zdjęcia – mówi za to o tym, jak gęsto są rozłożone punkty na obszarze wynoszącym jeden cal.

DPI – dots per inch i ich duże znaczenie dla druku

Urządzenia drukujące obrazy wykorzystują w tym celu metodę nakładania na papier wielu drobnych, położonych blisko siebie kropek atramentu. Punkty te tworzą obraz, dlatego tak ważne jest, by na określonym obszarze znalazło się ich jak najwięcej. Dzięki temu możemy uzyskać zdjęcie wyższej rozdzielczości, a co za tym idzie, lepszej jakości – bardzo gęsta siatka niewielkich kropek pomoże wydobyć z niego najdrobniejsze szczegóły. Obraz, do którego wydrukowania zostało użyte duże DPI, jest wyraźniejszy, ostrzejszy i bliższy swojemu oryginalnemu wyglądowi. Drukowanie zdjęć czy obrazów z dużą rozdzielczością to sposób na uzyskanie najwyższej jakości – różnicę po prostu widać gołym okiem.

Choć elementy drukowane w dużej liczbie punkt na cal wymagają więcej zasobów tuszu i czasu przeznaczonego na wydruk zdjęć, profesjonalne drukarnie nie pozwalają sobie na przeprowadzanie procesu w niskim DPI. Wysoka rozdzielczość, a więc i jakość wydruku to obecnie absolutna podstawa, a urządzenia generujące ogromną ilość kropek na cal stały się w tej branży standardem, bez którego trudno z działać na rynku, oferując usługi na wysokim poziomie.

Jak przeliczać DPI na piksele?

Zobacz też: Monitor do grafiki i obróbki zdjęć. Czym sugerować się przy zakupie?

Jakiego DPI używa się w druku?

Nie ma jednej wartości DPI, która nadawałaby się do każdego rodzaju wydruku. Oczywiście, im większa szczegółowość, tym lepsza, jednak nie zawsze jest ona niezbędna do wydruku zdjęcia czy obrazu w zadowalającej jakości. Najwyższe wartości punktów na cal w druku stosowane są w przypadku najmniejszych wydruków. Dla przykładu, obraz o kilkucentymetrowej przekątnej będzie wymagał zastosowania około 1000 DPI, by doskonale oddać wszystkie szczegóły grafiki. Wartości rzędu 300 DPI są stosowane w przypadku obrazów, na które widz ma patrzeć z bliska. W ten sposób tworzy się więc ilustracje na kartkach książek lub fotografie do rodzinnego albumu. Plakaty i inne wydruki przekraczające wymiary A1 zwykle powstają w rozdzielczości 250 DPI, zaś większe banery – w około 150 DPI.

Niskie wartości, a więc 100 DPI lub mniej są zarezerwowane dla wydruków, na które widz będzie zwracał uwagę z daleka, a więc wielkoformatowych banerów, na przykład kinowych lub paneli dużych rozmiarów, przeznaczonych do umieszczenia na billboardzie. Oglądając obraz ze znacznej odległości, nie potrzebujemy, by był on wydrukowany w zbyt wysokiej rozdzielczości – nasz mózg sam połączy kropki i zatrze granice pomiędzy punktami składającymi się na zdjęcie, tworząc iluzję zwartej i czytelnej całości, bez względu na rozmiary obrazu. Drukowanie większych banerów w zbyt wysokiej rozdzielczości byłoby więc marnotrawstwem czasu i zasobów.

Czy można przeliczyć DPI na piksele?

Jak przeliczać DPI na piksele? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. DPI i piksele nie są miarą tego samego, nie można więc przeliczać ich w bezpośredni sposób. DPI odnosi się wyłącznie do wydruku. Możemy jednak spróbować określić, jakie wymiary będzie mieć zdjęcie w danej rozdzielczości wydrukowane w określonym DPI. Analogicznie możliwe jest wyliczenie, jakiej rozdzielczości wyrażonej w pikselach będziemy potrzebować, by wydrukować obraz w pożądanym rozmiarze.

jak przeliczać dpi na piksele

Dla przykładu: możemy obliczyć rozmiar wydruku, wiedząc, że mówimy o obrazie, którego format w pikselach to 3264 x 2448 (297 x 210 mm) i który ma być wydrukowany w rozdzielczości 300 DPI. Uzyskana grafika będzie więc mieć rozmiar 27,7 x 20,8 cm.

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jaka jest optymalna rozdzielczość w pikselach dla określonego DPI i pożądanych wymiarów wydruku, możemy posłużyć się wzorami:

szerokość w centymetrach (cm) /2,54 ×  DPI ~ szerokość w pikselach (px)

wysokość w centymetrach (cm) /2,54 ×  DPI ~ wysokość w pikselach (px)

Jak to działa? Dzielimy wartość wyrażoną w centymetrach przez 2,54 (2,54 cm = 1 cal), co pozwala nam uzyskać szerokość lub wysokość wydruku w calach. Jeżeli znamy już wartość w tych jednostkach, możemy pomiąć ten krok i przejść do przemnożenia jej przez liczbę DPI. Wynik działania da nam wyrażony w pikselach format, stanowiący optymalną szerokość lub wysokość obrazu. Oto jedyny sposób, jak przeliczać DPI na piksele.

jak przeliczać dpi na piksele

Obliczanie optymalnej liczby pikseli dla drukowanej grafiki

Jak należy dobrać ilość pikseli, by wydrukować zdjęcie w zadowalającej rozdzielczości i wielkości? Przetestujmy ten wzór dla wydruku w rozdzielczości 300 DPI, którego planowany rozmiar jest wielkości standardowej kartki A4 (format 21 x 29,7 cm). Oto co musimy zrobić:

1)    Dzielimy szerokość kartki przez 2,54. Otrzymujemy ~ 8,27 – to szerokość kartki (format A4) wyrażona w calach. Liczbę tę mnożymy następnie przez 300 (DPI). Mamy wynik wynoszący w przybliżeniu 2480, co odpowiada optymalnej szerokości obrazu w pikselach.

21 cm/2,54 × 300 DPI ~ 2480 pikseli

2)    Dzielimy wysokość kartki przez 2,54. Otrzymujemy ~ 11,69 – to wysokość kartki (format A4) wyrażona w calach. Liczbę tę mnożymy następnie przez 300 (DPI). Mamy wynik wynoszący w przybliżeniu 3508, co odpowiada optymalnej wysokości obrazu w pikselach.

29,7 cm/2,54 × 300 DPI ~ 3508 pikseli

Dzięki uzyskanym tym sposobem rozmiarom wiemy, jakiej szerokości i długości zdjęcia w pikselach potrzebujemy, by mieć pewność, że wydrukowane w danej rozdzielczości zdjęcie posiada optymalną jakość.

dpi co to jest

Zobacz też: Fotomontaż – co to dokładnie jest? W czym go stworzyć? Zobacz listę programów do fotomontażu

Gdzie poza drukarniami używa się DPI? Różne zastosowania punktów na cal

Choć większości osób DPI może kojarzyć się wyłącznie jako rozdzielczość, z którą drukuje się zdjęcia i obrazy, dla tej miary istnieją także inne zastosowania. Jednym z nich może być wyrażanie poziomu czułości myszy komputerowej. W tym urządzeniu wartość ta określa, jak dokładna jest mysz – zwiększenie liczby DPI to wyższa rozdzielczość, co oznacza dokładniejszą pracę sprzętu w ramach wyznaczonej przez ruch ręką linii. Wysoka liczba dots per inch jest parametrem szczególnie pożądanym w przypadku urządzeń gamingowych. Duża rozdzielczość potrafi znacząco skrócić czas potrzebny na wykonanie akcji w grze, dzięki czemu gracz zyskuje dodatkowe senne ułamki sekund na reakcję, kontratak czy obranie nowej strategii.

Wartość ta ma także zastosowanie w przypadku tabletów graficznych czy touchpadów. DPI jest na szeroką skalę wykorzystywane przez fotografów samodzielnie drukujących wykonane przez siebie zdjęcia. Muszą oni wiedzieć, jak wykorzystywać rozdzielczość druku i liczbę pikseli tak, by uzyskać odbitki wysokiej jakości.

4
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.