Poradniki

19.05.2021 11:07

3 darmowe programy do nagrywania dźwięku. Zestawienie najlepszych rejestratorów dźwięku

Programy i aplikacje Windows
10
1
1
10
1

Chcesz nagrywać w domu? Myślisz o wyprodukowaniu własnego podcastu, a może chcesz zarejestrować właśnie napisaną piosenkę? Przeczytaj nasze zestawienia, a bez trudu znajdziesz dobry i darmowy program do nagrywania dźwięku, który spełni Twoje oczekiwania.

Programy do nagrywania dźwięku – zestawienie darmowych propozycji nie tylko dla twórców podcastów

Obecnie w sieci bez trudu można znaleźć dobre, darmowe programy do nagrywania dźwięku. Wszystkie pozwalają na rejestrację i przynajmniej podstawową obróbkę zapisanego materiału. Większość z nich jest przeznaczona dla muzyków. Takie programy oferują zazwyczaj zaawansowane funkcje edycyjne, dają możliwość wykorzystywania instrumentów wirtualnych, ale niestety bywają też dość skomplikowane w obsłudze.

Programy do nagrywania dźwięku - Windows 10
Odpowiednie programy do nagrywania dźwięku potrafią znacznie ułatwić życie

Na szczęście wśród darmowych programów do nagrywania znajdziesz też prostsze narzędzia, dedykowane m.in. twórcom podcastów, które ostatnio zyskują na popularności. Pozwalają one na nagrywanie nie tylko przy pomocy mikrofonu, z łatwością zarejestrujesz także dźwięki z komputera. Bez trudu nagrasz fragmenty ścieżki dźwiękowej z gry, o której chcesz opowiedzieć, z równą łatwością zarejestrujesz rozmowę przez dowolny komunikator. Oferowane przez nie możliwości edycji są wystarczające – możesz przycinać i montować nagrania, nakładać dodatkowe ścieżki. 

Spośród wielu dostępnych opcji wybraliśmy dla Ciebie trzy proste w obsłudze, popularne i wydajne narzędzia, dzięki którym będziesz mógł zrealizować swoje marzenie o nagrywaniu w domu.

Audacity – najlepsze, darmowe narzędzie do nagrywania dźwięku na rynku

Audacity to zdecydowanie najpopularniejszy darmowy program do nagrywania dźwięku. Oferuje bardzo prosty i intuicyjny interfejs, i jest wyposażony w wiele użytecznych narzędzi. Kompresory pozwolą Ci wyrównać głośność dźwięku, a korektory umożliwiają dostrojenie barwy, dzięki czemu Twoje nagranie może zabrzmieć naturalnie i czytelnie. Pogłos pozwoli Ci na dodanie przestrzeni do Twojego materiału. Masz także do dyspozycji mniej typowe algorytmy, na przykład pozwalające na przyspieszenie bądź zwolnienie nagrania.

Programy do nagrywania dźwięku - telefon aplikacja macbook
Teoretycznie można nagrywać dźwięk przy użyciu telefonu, ale wiąże się to z licznymi ograniczeniami – wyspecjalizowane programy na komputer sprawdzają się najlepiej

Oczywiście możesz nagrać kilka ścieżek i nakładać je na siebie. To wygodne, jeśli chcesz nagrać kilkoro rozmówców. Albo, jeśli rejestrujesz piosenkę, możesz na każdej ścieżce nagrać inny instrument. Program obsługuje wszystkie typy plików audio i popularne rodzaje wtyczek – to wszystko stanowi o fantastycznej funkcjonalności Audacity. Nagrywanie dźwięku z komputera również jest bardzo łatwe, bez problemu zarejestrujesz połączenie z dowolnego komunikatora lub dźwięki z gry, o której chciałbyś opowiedzieć. Program jest darmowy i działa na systemach operacyjnych Windows, macOS i Linux.

GoldWave – program do nagrywania dźwięku, oferujący wsparcie dla pluginów

Gold Wave to bez wątpienia jedno z ciekawszych narzędzi na rynku. Program jest płatny – choć nie kosztuje dużo – ale producent udostępnia w pełni funkcjonalną darmową wersję próbną. To znakomity, prosty program do nagrywania dźwięku z mikrofonu, umożliwia też rejestrowanie dźwięku z karty dźwiękowej, na przykład z gier czy klipów wideo. O jego użyteczności stanowią przede wszystkim wtyczki, zwłaszcza te służące do obróbki nagranych dźwięków i pracy nad poprawą jakości zniekształconych nagrań. Czy wiesz, że GoldWave był używany przy pracy nad rekonstrukcją dźwięku podczas analizy nagrań z pierwszego lądowania na Księżycu? Program jest przeznaczony przede wszystkim do pracy pod Windows, wersje na pozostałe platformy istnieją, ale są o wiele rzadziej uaktualniane. 

Profesjonalny sprzęt do nagrywania to dopiero początek – bez stosownego oprogramowania nie wykorzystamy jego możliwości

Free Sound Recorder – prosty i łatwy w obsłudze program do nagrywania dźwięku

Free Sound Recorder to bardzo prosty i skuteczny program do nagrywania dźwięku z komputera. O ile poprzednie mają taką możliwość, o tyle ten program to wyspecjalizowane narzędzie do nagrywania streamingów, rozmów czy dźwięków z gier. Oczywiście możesz też nagrywać przy użyciu mikrofonu, zmontujesz materiał oraz skorzystasz ze wtyczek umożliwiających obróbkę nagranych dźwięków. To znakomite i bardzo wygodne narzędzie dla podcastera, ale przyda się też do rejestrowania wydarzeń online, takich jak lekcje, webinary czy szkolenia.

Wśród dostępnych za darmo programów do rejestracji dźwięku znajdziesz rozbudowane platformy, które możliwościami zbliżają się do profesjonalnych i drogich rozwiązań, i proste w obsłudze, niewielkie programy, które pozwolą Ci bawić się dźwiękiem bez poświęcania czasu na naukę obsługi. Są takie, które przede wszystkim przydadzą się muzykom, i takie, które pozwolą Ci na szybkie i wygodne tworzenie podcastu. Wybór jest ogromny, co oznacza, że bez trudu znajdziesz coś dla siebie.

Sprawdź też: Aplikacja Discord – co to jest i jak działa, czy jest bezpieczna? Serwery Discord i wszystko, co musisz wiedzieć

10
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.